ABC peelingowania – dlaczego, po co i jak?

Peeling to zabieg, jaki wykonuje się przed konkretnymi czynnościami. Na przykład przeprowadza się peeling całego ciała przed opalaniem natryskowym czy rozprowadzaniem samoopalacza, bądź peelinguje się jedynie fragment ciała, chociażby przed jego depilacją.

Jednak jeśli peeling robimy tylko i wyłącznie wtedy… wiele tracimy. Peeling całego ciała, w tym twarzy, stosowany co najmniej raz w tygodniu sprawia, że nasza skóra staje się zdrowsza, gładsza i po prostu piękniejsza. Jak to właściwie możliwie?

Rodzaje peelingu i ich cel

Peeling to nic innego jak złuszczanie naskórka. Można tego oczywiście dokonać na różne sposoby – poprzez peeling:

– mechaniczny (z większymi lub mniejszymi drobinkami),

– enzymatyczny (rozpuszcza naskórek za pomocą enzymów),

– chemiczny (przeprowadzany w salonie kwasami owocowymi)

– osiągany za pomocą akcesoriów (takich jak pumeks czy rękawiczka peelingująca)

– z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń jak w przypadku mikrodermabrazji.

Najpopularniejszym peelingiem jest oczywiście ten mechaniczny z drobinkami ściernymi, które rozprowadza się po skórze. Bez problemu można stosować go w domu i da się go zrobić niemal z niczego – nawet z cukru czy kawy.

Niezależnie od wybranej metody – mechanicznej, chemicznej czy innej – zabieg ten ma, ogółem rzecz ujmując, zawsze to samo działanie. Mianowicie oczyszczone zostają ujścia gruczołów łojowych z wszelkich zalegających w nich substancji, w tym z nadmiaru naszego sebum, a oprócz tego oczywiście wspomagany jest proces usuwania warstwy obumarłego naskórka.

Jakie korzyści niesie ze sobą peeling?

Po co złuszczać naskórek?, mógłby ktoś zapytać. Efekt takiego działania jest natychmiastowy i objawia się głównie gładką, miękką, zdrowo wyglądającą skórą. Dodatkowo delikatny „masaż”, jaki wykonujemy, gdy rozprowadzamy okrężnymi ruchami peeling po ciele, pobudza nasze krążenie. To z kolei oznacza, że poprawia się ukrwienie skóry – co jednocześnie gwarantuje przyspieszenie jej naturalnego procesu regeneracji.

Mało tego, oczyszczona i złuszczona peelingiem skóra jest idealnie przygotowana do przyjęcia substancji odżywczych. Cóż więc ukrywać – to, co należy zrobić po przeprowadzonym peelingu, nasuwa się samo. Zadbajmy o naszą skórę poprzez nawilżenie i odżywianie jej „bogatym” mazidłem do ciała lub twarzy.

Peeling całego ciała przed opalaniem – przykład peelingu w salonie

Jeśli pragniemy mieć piękną opaleniznę, szczególnie taką osiągniętą za pomocą zabiegów w salonie kosmetycznym, nie obejdzie się bez złuszczenia naskórka. Peeling całego ciała przed opalaniem metodami chemicznymi najczęściej jest wykonywany na miejscu w salonie – tak ważny jest to aspekt. Precyzyjność przeprowadzanego peelingu często ma przeważający wpływ na końcowy efekt zabiegu opalania. Peeling musi być więc niezwykle dokładny, a najlepiej wykonany profesjonalnymi kosmetykami.

Jeśli nałożymy preparat na skórę pokrytą zanieczyszczeniami, sprawa jest prosta – warstwa pokrywająca naszą skórę zablokuje możliwość odpowiedniego rozprowadzenia się koloru. Rezultat takiego działania to nierówna, nieestetyczna opalenizna. Peeling całego ciała przed opalaniem natryskowym jest więc koniecznością – nigdy z niego nie rezygnujmy.