Cieniowanie włosów – co to jest i dla kogo?

Kiedy pójdziemy do salonu fryzjerskiego na cięcie, jednym z pytań, jakie zada nam fryzjer, dotyczyć będzie tego, czy będziemy cieniować włosy. Zastanówmy się więc, na czym to dokładnie polega, komu cieniowanie włosów pasuje, a kiedy lepiej z tego zrezygnować?

Cieniowanie jest jedną z najpopularniejszych technik fryzjerskich pozwalających na nadanie włosom pożądanej formy. Najprościej można powiedzieć, że wiąże się ze ścinaniem warstw włosów na różnych długościach. Wewnętrzne warstwy są dłuższe, natomiast zewnętrzne krótsze. Są różne techniki cieniowania. Jedne zakładają dość wyraźne różnice w długościach, przez co fryzura całkowicie zmienia swój kształt. Inne natomiast oznaczają jedynie delikatne cięcie, które nie będzie się tak bardzo rzucać w oczy.

Jakie są największe zalety cieniowania włosów?

To, za co uwielbiamy cieniowanie włosów, to optyczne dodanie objętości fryzurze. Włosy wyglądają na znacznie gęstsze, niż są w rzeczywistości. U nasady włosy są uniesione, a fryzura nabiera lekkości. W efekcie twarz wygląda na szczuplejszą. Inną zaletą jest to, że cieniowane włosy znacznie łatwiej jest wymodelować, nawet kiedy nie mamy na to zbyt dużo czasu. Osoby prowadzące aktywny tryb życia, z pewnością to docenią.

Jeżeli jesteśmy posiadaczkami włosów kręconych lub falowanych i chcemy to jeszcze bardziej podkreślić, to cieniowanie jest dla nas idealne. Tego typu cięcie wzmacnia skręt włosów, a tym samym nasze loki będą wyrazistsze. Cieniowanie jest modne od lat i decydują się na nie kolejne osoby. Poza tym taka fryzura pozwala odmłodzić twarz.

Cieniowanie włosów – dla kogo tak, a kto powinien zrezygnować?

Jak widać, cieniowanie włosów wiąże się z szeregiem zalet. Chociaż w wielu przypadkach takie cięcie jest strzałem w dziesiątkę, nie wszystkim będzie to pasować. Przede wszystkim nie musimy się niczego obawiać, kiedy nasze włosy są kręcone lub grube. Nasza fryzura nabierze lekkości i będziemy wyglądać świetnie. Jest to też dobra opcja, jeśli chcemy trochę wyszczuplić twarz.

A w jakich sytuacjach powinniśmy uważać? Doświadczony fryzjer poradzi sobie z cieniowaniem niemal każdych włosów. Mimo to czasem należałoby zachować ostrożność. Z dość mocnego cieniowania zrezygnujmy w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczkami włosów cienkich. Po cieniowaniu będą wyglądać na jeszcze cieńsze. Nie będzie to dla nas szczęśliwy wybór, jeśli mamy włosy słabe i zniszczone. Cieniowanie niestety sprawi, że będzie się to jeszcze bardziej rzucać w oczy. Z tego względu poleca się najpierw zadbać o ogólną kondycję włosów. Nad cieniowaniem zastanówmy się bardziej, jeżeli mamy bardzo wąską twarz. Powinnyśmy się skupić na fryzurach dodających objętości.

Tak samo na moment zatrzymajmy się, jeśli często chodzimy w spiętych włosach lub zamierzamy je zapuścić. W pierwszym przypadku musimy się liczyć z uciekającymi spod gumki lub spinek krótszych kosmyków. Natomiast w drugim musimy pamiętać, że między najkrótszymi a najdłuższymi włosami będzie spora różnica w długości, więc zapuszczenie będzie trudniejsze.