Co to są włosy wurly i jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?

Przeglądając strony poświęcone najnowszym fryzurom i pielęgnacji włosów, możemy spotkać się z określeniem „włosy wurly”. Brzmi to tajemniczo i większość osób nie wie, o co tak naprawdę chodzi. A zatem wyjaśnimy, co się pod tym kryje i jak z takimi włosami należy postępować.

Chociaż sam termin brzmi obco, to w rzeczywistości włosy wurly posiada duża część społeczeństwa. Dla jednych są niedoścignionym marzeniem, posiadacze z kolei nie raz narzekają na pielęgnację. Są proste w układaniu, czy wprost przeciwnie?

Włosy wurly, czyli jakie?

Najprościej można powiedzieć, że jest to typ włosów falowanych. Geneza tego zwrotu wywodzi się z dwóch innych określeń: curly, czyli kręcone i wavy, czyli falowane. Oznacza to, że takie włosy są nieco bardziej kręcone niż łagodne fale, a jednak sporo im brakuje do loczków. Cechą charakterystyczną jest to, że skręt włosów nie jest taki sam na całej długości. Jest to jednym z powodów, dla których trzeba nie raz namęczyć się, aby uzyskać atrakcyjną fryzurę. Tuż przy nasadzie włosy lekko się falują, natomiast przy końcach kręcą się mocniej.

Określamy porowatość

Każdy typ włosów wymaga innego traktowania i innych kosmetyków, nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli postawimy na odpowiednie preparaty, nasze włosy odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem. Od czego zacząć? Punktem wyjścia powinno być sprecyzowanie porowatości włosów. Wystarczy, że jeden włos zanurzymy w wodzie. Kiedy będzie unosił się na powierzchnię, znaczy to, że mamy włosy niskoporowate, kiedy włos opadnie na dno, to świadczy to o wysokiej porowatości. Natomiast, gdy włos zanurza się do połowy, mamy do czynienia ze średnią porowatością. I właśnie ten ostatni typ najczęściej dotyczy włosów wurly, choć nie jest to reguła.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

To, że mamy włosy średnioporowate oznacza, że ich łuski są lekko rozchylone i nie powinnyśmy mieć dużych problemów stylizacyjnych. Nie mniej prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna. Najlepsze będą kosmetyki zawierające proteiny i humektanty. Ze względu na swoją strukturę, włosy średnioporowate są wrażliwe na czynniki zewnętrzne i łatwo je obciążyć. Oznacza to, że musimy zadbać o odpowiednią ochronę to po pierwsze, a po drugie, sięgajmy po kosmetyki lekkie, aby nasza fryzura nie oklapła, bo to nie wygląda dobrze.

Wiele posiadaczek włosów wurly skarży się, że często są one oklapłe, co tylko udowadnia to, o czym wspomnieliśmy powyżej – sięgamy tylko po kosmetyki o lekkiej konsystencji. Maski i odżywki z bogatym składem niekoniecznie będą trafnym wyborem. Kiedy używamy już lżejszych odżywek, to starajmy się, aby nakładać je na włosy mniej więcej od wysokości ucha, nigdy od nasady. W ten sposób łatwiej będzie nam uniknąć nadmiernego obciążania. Poza tym z pomocą przychodzą lakiery i dobre pianki do włosów. Natychmiastowo pozwolą zwiększyć objętość. Ponadto podczas suszenia używamy dyfuzora i zawsze suszymy włosy z głową do domu – to prosty sposób, by podnieść włosy u nasady.