Definicja skrętu włosa – to fale czy już loki
Aby móc odpowiednio pielęgnować swoje kręcone włosy, trzeba najpierw rozróżnić, z jakim typem skrętu mamy do czynienia. Andre Walker wyróżnił podstawowy podział włosów na proste, falowane, kręcone i „supełkowe” (których najbardziej charakterystyczną reprezentacją jest afro).
O ile między prostymi a „supełkowymi” różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka, o tyle między falowanymi włosami a kręconymi mogą występować subtelne różnice. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z falami, czy z lokami? Czy keratynowe prostowanie włosów może pomóc na problemy kręconych włosów?
Kategorie włosów falowanych
Wśród włosów falowanych wyróżnia się jeszcze trzy kategorie – typ A, B oraz C. Podział występuje ze względu na charakterystykę i trwałość fal. Typ A to oczywiście niezwykle delikatne fale, które nawet niektórzy zaliczyliby do kategorii włosów prostych. Warto jednak mieć na uwadze, że kręcenie się włosów jest ściśle związane z naszymi genami – jeśli więc mamy, choć minimalne fale, oznacza to, iż w naszym genotypie można znaleźć dominujący gen kręconych włosów. Typ B natomiast są grubsze i mają większą objętość, a typ C – najgrubsze, o największej objętości.
Kategorie włosów kręconych
Tutaj również wyróżniamy trzy typy – A, B i C, choć według niektórych źródeł są jedynie dwa – luźne loki oraz ciasne loki. Włosy kręcone są trudniejsze do ujarzmienia, grubsze i bardziej puszące się, jeśli nieodpowiednio się o nie dba. Niesforne loki mogą być zarówno zgrozą, jak i niezwykłą dumą.
Podsumowanie – różnice między falami a lokami
Jak rozpoznać czy to typ C włosów falowanych, a nie typ A włosów kręconych? Głównie należy zawracać uwagę na to, czy układają się bardziej w kształt przypominający literę „S”, czy już ich skręt jest ciaśniejszy i można mówić o spirali. Dużo również podpowie nam zachowywanie się włosów podczas codziennej pielęgnacji. Im „wyższa” kategoria i typ skrętu, tym mniej włosy są podatne na dociążanie, można więc stosować na nich oleje, co wpływa pozytywnie na skręt, zamiast sprawiać, że włosy stają się oklapnięte. Również im wyższy typ, tym bardziej włosy mają tendencję do puszenia się – szczególnie jeśli nie dajemy im naturalnie wyschnąć lub szczotkujemy je na sucho.
„Ukryte loki”?
Warto wiedzieć, że jeśli nasze włosy są pozornie proste, ale bardzo się puszą i są szorstkie pomimo – wydawałoby się – właściwiej pielęgnacji, możemy mieć do czynienia z „ukrytymi lokami”. Efekt zaniedbanych prostych włosów („szopy”) daje rozczesywanie na sucho loków. Jeśli posiadamy więc takie włosy i załamujemy już nad nimi ręce, spróbujmy przez jakiś czas rozczesywać je jedynie na mokro, pod prysznicem – koniecznie po rozprowadzeniu po nich odżywki, by uniknąć dodatkowych zniszczeń.
Keratynowe prostowanie włosów
Jeśli jesteśmy zmęczone wiecznym specjalnym traktowaniem naszych włosów, możemy zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów. Dzięki temu zabiegowi włosy zostaną odbudowane i wygładzone. Keratynowe prostowanie włosów pozwala cieszyć się efektem prostych włosów przez około pół roku. Keratynowe prostowanie włosów sprawi, że odetchniemy od skomplikowanych procedur związanych z pielęgnacją włosów kręconych.