Dekoloryzacja – czy jest bezpieczna dla włosów?

Jednym z zabiegów fryzjerskich, jakich boi się wiele kobiet, jest dekoloryzacja. Czasem jest jedynym sposobem, by pozbyć się niechcianego koloru. Tak samo konieczna jest, by niektóre odcienie były możliwe do uzyskania. Przeprowadzona w dobrym salonie fryzjerskim nie będzie szkodliwa dla włosów, jednak w dalszym ciągu budzi obawy.

 

Dekoloryzacja wiąże się z pozbywaniem się koloru. Najczęściej obawy są wynikiem mitów i mylenia ze sobą zabiegów. Nie zawsze dekoloryzacja oznacza degradującą ingerencję silnych środków. Wykonuje się ją specjalnymi preparatami, które mają w jak najmniejszym stopniu szkodzić włosom. Zabieg wcale nie musi kończyć się źle dla włosów. Pod warunkiem, że zrobi się go w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Osoby, które stosują samodzielnie rozjaśniacz w domu, narzekają na to, że ich włosy są suche, łamliwe i przypominają siano.

Bezpieczny zabieg w salonie fryzjerskim

Fryzjer powinien mieć wiedzę na temat tego, w jaki sposób dobierać preparaty pod kątem koloru i kondycji włosów. Mało tego, dekoloryzacja jest pojęciem ogólnym, a trzeba sprecyzować, jaki się chce osiągnąć efekt. Inaczej podejdzie się do tego, kiedy chodzi o rozjaśnianie właściwe, czyli z zastosowaniem rozjaśniacza, a inaczej, kiedy rozjaśnianie ma być połączone z farbowaniem. Jeszcze inny preparat użyje się, kiedy chodzi o pozbycie się sztucznych pigmentów z farby. I wedle terminologii, to właśnie ten zabieg nazywa się dekoloryzacją. Najlepszy efekt uzyskuje się na ciemniejszych włosach. Aby mieć gwarancję tego, czy podczas zabiegu wróci się do naturalnego koloru, fryzjer powinien nałożyć dekoloryzator od karku do przodu. Po zabiegu należy zabezpieczyć włosy, aby nie ciemniały. Można je zafarbować, najlepiej na toń jaśniejszy odcień.

Jak długo trwa zabieg?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo czas dekoloryzacji jest zależny od kilku czynników. Dużo zależy od tego, jak intensywny jest kolor, a co za tym idzie, jakiej farby użyto do jej uzyskania. Nie bez znaczenia jest również kondycja włosów. Jeśli farbowanie przeprowadzono w salonie fryzjerskim, to farba powinna być profesjonalnym kosmetykiem. Oznacza to, że pozbycie się pigmentu będzie prostsze, a dekoloryzacja może zakończyć się w ciągu 2 godzin.

 

Zdarzają się też kobiety, które umawiają się na dekoloryzację wtedy, kiedy na ich włosach jest nieudany efekt domowej koloryzacji. Niestety często okazuje się wtedy, że sięgnęły po farby, które bardzo zniszczyły włosy. Jeśli do tego odcień był ciemny, to cały proces eliminacji koloru znacznie się wydłuża. Czasem trzeba dekoloryzację wykonać nawet kilka razy w ciągu pół roku, zanim osiągnie się zamierzony efekt.

A jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji?

Niejednokrotnie, kiedy zakończy się dekoloryzację, włosy mają nierównomierny odcień. Stąd zaleca się nałożenie farby, która go wyrówna. Po takich zabiegach jak farbowanie i dekoloryzacja, włosy potrzebują nawilżenia. Dlatego też trzeba zadbać o dobre kosmetyki do stosowania podczas codziennej pielęgnacji. Szczególnie poleca się te, które zawierają keratynę.