Dekoloryzacja – kiedy się ja przeprowadza i jak przebiega?

Każdy czasem chce coś zmienić w swoim wizerunku. Czasem jednak wymaga to nieco wysiłku. Jeżeli zafarbowaliśmy włosy na ciemny kolor, a marzymy o jasnym blondzie, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to trudne. Na szczęście doświadczony fryzjer dobrze sobie z tym poradzi, wspierać go w tym będą na przykład takie zabiegi jak dekoloryzacja.

W największym skrócie możemy powiedzieć, że dekoloryzacja wiąże się z usunięciem z włosów koloru. Zabieg ten wykonuje się wtedy, kiedy nowy kolor ma być dużo jaśniejszy od obecnego. W wielu przypadkach zabieg ten to prawdziwe dobrodziejstwo, ale nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Najpierw specjalista musi ocenić, w jakim stanie są nasze włosy. Podczas dekoloryzacji dochodzi do naruszenia struktury włosów. Oznacza to, że jeśli idziemy do fryzjera ze słabymi i zniszczonymi włosami, dekoloryzacja może je dodatkowo osłabić.

Z czym dokładnie wiąże się dekoloryzacja?

Zabieg ten polega na chemicznym odbarwieniu melaniny. Melanina jest barwnikiem, który znajduje się nie tylko w skórze, ale również we włosach. W trakcie dekoloryzacji sięga się po środki utleniające. To silne preparaty, które z jednej strony mają gwarantować wysoką skuteczność, z drugiej być łagodne dla skóry. Z reguły sięga się po wodę utlenioną o stężeniu od 2 do 12% w zależności od tego, jaki ma być rezultat.

Jak wygląda dekoloryzacja, kiedy chcemy zmyć ciemny kolor?

Kiedy kolorem wyjściowym jest blond, a ma być ciemniejszy odcień, dekoloryzacji się nie stosuje – wystarczy nanieść farbę i bez trudu uzyska się pożądany kolor. Natomiast kiedy w grę wchodzi przejście z ciemnego do jasnego, problem jest większy. Podczas dekoloryzacji z ciemniejszych odcieni możemy zaobserwować, że przebiega to etapami. Najpierw włosy przechodzą w odcienie czerwieni, później w odcienie pomarańczy i żółci. Jeżeli zamierzamy zmienić kolor z czarnego na brąz, zabieg przebiega dosyć szybko. Uzyskanie jaśniejszych kolorów jest trudniejsze, bo włosy mogą być odporne na środek utleniający. Z czasem zmniejsza się też stężenie w preparacie, co również ma znaczenie dla rezultatów.

Kiedy z dekoloryzacji trzeba zrezygnować?

Celem dekoloryzacji i późniejszego farbowania, jest możliwość cieszenia się pięknymi włosami.