Do czego możemy wykorzystać hydrolat?
Hydrolat jest wodą roślinną, a zarazem jednym z naturalnych surowców, jakie coraz powszechniej stosuje się w kosmetyce. Możemy go stosować na twarz, ciało i włosy. Co warto o nim wiedzieć i jakie będziemy czerpać korzyści z systematycznego stosowania?
Hydrolaty wiążą się z szeregiem zalet, wystarczy, że dobierzemy je pod kątem naszej cery. Mimo to, w dalszym ciągu jest wiele osób, które nie wiedzą na ich temat zbyt wiele.
Co to jest hydrolat?
Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czym jest hydrolat. Jego głównym składnikiem jest woda, a reszta jest zależna roślin, z jakich powstaje. Hydrolaty uzyskuje się w wyniku destylacji róży, kwiatów gorzkiej pomarańczy bądź lawendy. Pomogą załagodzić stany zapalne i zaczerwienienia, nawilżą, odświeżą i odprężą skórę. Hydrolatów możemy używać do demakijażu, jako tonika i potraktować jak preparat kojący. Jednak to nie wyczerpuje spektrum możliwości.
Hydrolat na twarz i ciało
Najczęściej hydrolatów używa się na twarz w charakterze tonika wyrównującego pH. Kiedy sięgniemy po hydrolat rumiankowy, oczarowy lub różany, to pomoże nam zredukować cienie pod oczami. Jak już było wcześniej, hydrolat posłuży jako płyn do demakijażu. Jest też bazą wodną, jeśli lubimy domowe kosmetyki jak maski. Co ciekawe, jeśli robimy makijaż codzienny, to przy pomocy hydrolatu możemy go utrwalić. Jeżeli natomiast mamy wizytę u kosmetyczki, która wykona nam makijaż wieczorowy, to po hydrolat sięgać nie musimy, wizażystka zadba, by makijaż wytrzymał całą noc.
Woda roślinna sprawdzi się do pielęgnacji ciała. Właściwości hydrolatu wykorzystamy po depilacji lub goleniu, gdy na naszej skórze pojawią się nieprzyjemne podrażnienia. Do tego pomoże hydrolat wyleczyć wypryski i stany zapalnie. Idąc dalej tym tropem, hydrolat pomoże po opalaniu. Co prawda należy uważać na promienie i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest opalanie natryskowe Fake Bake, ale załóżmy, że poszłyśmy się opalać i przesadziłyśmy. Jeśli mamy zaczerwienioną i podrażnioną skórę po opalaniu, to spray z hydrolatu będzie ukojeniem.
A może hydrolat na włosy?
Dzięki wszechstronności hydrolatu można go wykorzystać jako wcierkę, która odżywi skórę głowy i zmniejszy problem z przetłuszczaniem. Niektóre hydrolaty jak na przykład powstałe na bazie mięty pieprzowej będą wspierać leczenie łupieżu. Kiedy połączymy hydrolat z octem jabłkowym, to uzyskamy płukankę.
Dlaczego warto sięgać po hydrolaty?
Jak widać, taka woda roślinna jest niezwykle uniwersalna. Można powiedzieć, że zaopatrzymy się w jeden produkt i użyjemy go podczas wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonuje się w domu. Nie jest to jednak jedyna zaleta hydrolatów. Są naturalne, więc nasza skóra nie będzie mieć dodatkowego kontaktu z konserwantami i innymi szkodliwymi związkami. Nie będą się na niej pojawiać żadne podrażnienia i po hydrolaty możemy sięgać, nawet kiedy mamy skórę wrażliwą. Ponadto hydrolaty mają pH zbliżone do tego, jakie jest pH naszej skóry, nawilżają, odżywiają i przywracają skórze równowagę. Stanowią skuteczną i tanią alternatywę dla drogeryjnych kosmetyków.