Epilacja laserowa – co warto wiedzieć, zanim zapiszemy się na zabieg?

W odróżnieniu od klasycznej depilacji epilacja laserowa jest metodą, która na stałe pozwala pozbyć się owłosienia z wybranych partii ciała. Jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Zanim jednak wybierzemy się na taki zabieg, warto wiedzieć, na co się przygotować i jak pielęgnować skórę, by efekty były jak najszybsze.

Gładka, pozbawiona owłosienia skóra wygląda estetycznie. Część osób pozostaje wierna tradycyjnym metodom i sięga po maszynkę do golenia lub wosk. Jednak prawda jest taka, że włoski szybko odrastają, do tego nie raz pojawiają się krostki albo podrażnienia skóry. Nie bez znaczenia jest też czas. Kiedy będziemy golić lub depilować na przykład nogi, musimy się liczyć z tym, że taki zabieg zajmie sporo czasu. Z epilacją laserową wygląda to zupełnie inaczej. Po tym, kiedy już pozbędziemy się włosów, wystarczy raz na rok udać się do salonu na zabieg przypominający. Poza tym możemy cieszyć się gładką skórą przez cały czas!

Epilacja laserowa to nie jest jeden zabieg!

Część osób wierzy, że zapisze się na epilację laserową, a skóra od razu będzie idealnie gładka. To tak nie działa. Musimy się liczyć z tym, że czeka nas seria zabiegów, których liczba jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim włosy w trakcie zabiegu mogą być w różnej fazie wzrostu. Najczęściej pierwsze efekty zauważa się po mniej więcej dwóch tygodniach, kiedy to włosy obumierają i wypadają. I to też nie wszystkie, a jedynie część. Aby epilacja laserowa była skuteczna, zaleca się kilkutygodniowe przerwy między sesjami.

Ważna jest pielęgnacja przed i po zabiegach

Jak już wspomnieliśmy na efektywność, a tym samym długość całej serii, wpływ ma szereg czynników. Na pewno musimy przestrzegać odpowiednich odstępów między zabiegami. Oprócz tego pamiętajmy, by ograniczyć golenie włosów podczas całej serii do minimum. To wzmocniłoby włosy, a więc cały proces by się wydłużył. Golimy włoski dwa dni przed zabiegiem. Dzięki temu nie będą zbyt długie, ale zaczną odrastać — laser nie działa na włoski, których na skórze nie widać. Bardzo ważny jest peeling i nawilżanie. Peeling powinniśmy wykonywać raz na tydzień i co drugi dzień po dwóch tygodniach po zabiegu, kiedy włoski zaczną odrastać.

Podczas zabiegu nie możemy mieć świeżej opalenizny. Chociaż laser jest bezpieczny, to w przypadku opalenizny mógłby wywołać dyskomfort i przyczynić się do oparzeń i przebarwień. Jeżeli po zabiegu będziemy przebywać na słońcu, to koniecznie smarujmy skórę kremem z mocnym filtrem.

Czy to boli?

Warto jeszcze wyjaśnić kwestię odczuwania bólu w trakcie zabiegu. Jeśli zabieg odbywa się z użyciem „prawdziwego” lasera, to owszem nie jest szczególnie komfortowy, a część osób skarży się na ból. Kiedy wykonuje się zabieg przy użyciu IPL, w którym wykorzystuje się rozproszone światło i raczej niskie parametry, jest bezbolesny. Jednak w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że w drugim przypadku nie mamy do czynienia z trwałym usunięciem włosków, a znacznie opóźnionym procesem powtórnego wzrostu. Jest więc mniej efektywny.