Farbujesz włosy? Odżywka do włosów farbowanych musi stać na Twojej półce!

Farby do włosów mają coraz lepsze receptury, a doświadczeni fryzjerzy robią wszystko, by nasze włosy wyglądały wspaniale. Mimo to farba z czasem się spłukuje, a włosy przestają wyglądać tak pięknie, jak tuż po wyjściu z salonu. Farba utrzyma się na włosach dłużej, jeśli wśród naszych kosmetyków będzie odżywka do włosów farbowanych.

Teoretycznie wszyscy wiemy, że odżywki mają korzystny wpływ na włosy. Są obowiązkowym elementem codziennej pielęgnacji włosów. Jednak wiele osób nie nakłada ich po myciu, a część z tych, które stosują odżywki, robi to źle. Odżywki mają bardzo różnorodny skład i w zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt, w kosmetyku mają być inne związki. Sprawdźmy, jakie rezultaty daje odżywka do włosów farbowanych.

Farba szybko schodzi z włosów? To wina złej pielęgnacji!

Wiele z nas spotkało się, z tym że przy pierwszym myciu włosów po wizycie w salonie wraz z wodą spływa kolor. Jakież bywa rozczarowanie, kiedy fryzura już nie jest tak efektywna. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest ani słaba jakość farby, ani błędy fryzjera. Niestety za taki stan rzeczy jesteśmy odpowiedzialne my same. Odruchowo sięgamy po kosmetyki, których używać po koloryzacji nie wolno. Przykładem jest szampon przeciwłupieżowy. Co prawda skutecznie oczyści skórę głowy, ale jednocześnie sprzyja wypłukiwaniu pigmentu farby. Prawidłowa pielęgnacja nakazuje unikanie produktów, które niekorzystnie działają na włosy. Jednocześnie musimy naszą kosmetyczkę doposażyć o specjalistyczne kosmetyki.

Co daje odżywka do włosów farbowanych?

Decydując się na koloryzację, od razu musimy kupić szampon do włosów farbowanych i odżywkę. Jak łatwo się domyślić, szampon będzie łagodniejszy, niż wiele innych tego typu kosmetyków, a przez to koloryzacja jest trwalsza. A co nam daje odżywka do włosów farbowanych?

Po pierwsze zabezpiecza łuskę włosa, więc podczas mycia szampon nie wysusza włosów, a tym samym kolor jest trwalszy. Zamknięte łuski włosów oznaczają również lepszą odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ponadto przy otwartych łuskach łatwiej wypłukuje się kolor. Co ciekawe, taka odżywka nie tylko przedłuży trwałość koloru, ale może go pogłębić. Zwracajmy więc uwagę, czy kosmetyk jest do włosów blond, czy brązowych lub czarnych.

Oprócz samej ochrony koloru odżywka odpowiada za dogłębne odżywienie, regenerację i nawilżenie. Włosy będą gładkie, błyszczące i zdrowe. Jest to tym bardziej istotne, że koloryzacja osłabia kondycję włosa. Jeśli nie zadbamy o jego odżywienie, to pomimo najlepszej farby, nasza fryzura nie będzie taka, jakbyśmy sobie tego życzyły.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Włosów nie myjemy gorącą wodą. Odżywkę nakładamy tylko na włosy, nie na skórę głowy, co może zatykać pory. Ponadto nanosimy ją na włosy lekko odciśnięte z wody. W przeciwnym razie składniki aktywne będą spływać wraz z wodą do odpływu. Podczas ostatniego płukania korzystajmy z letniej bądź zimnej wody – będzie sprzyjać zamknięciu łusek. Włosów nie wolno trzeć ręcznikiem ani ich szarpać.