Jak dbać o kręcone włosy

Dbanie o kręcone włosy może okazać się niemałym wyzwaniem. Bardzo często posiadaczki prostych włosów zazdroszczą innym pięknych, naturalnych loków, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ich pielęgnacja może być uciążliwa.

Szczególnie jeśli nie wie się, jak powinno się z nimi postępować, aby loki miały piękny skręt, a kosmyki były gładkie i lśniące. Jak dbać o kręcone włosy? Lepiej postawić na codzienną pielęgnację czy specyficzne strzyżenie damskie?

Struktura włosów kręconych a włosów prostych

Struktura włosów kręconych sporo różni się od budowy włosów prostych. Przede wszystkim włosy kręcone są wysokoporowate, co oznacza, że mają naturalnie odchylone łuski od kory włosa. To oznacza, że słabiej odbijają światło, przez co zdają się matowe, a także często są szorstkie, ponieważ trudniej utrzymać ich nawilżenie w głębi włosa. Włosy proste również mogą być wysokoporowate, jednak to oznacza wtedy, iż zostały zniszczone – naturalnie mają zamknięte łuski, dzięki czemu są lśniące, gładkie i lejące.

Pielęgnacja włosów kręconych

Przede wszystkim powinno się przyjrzeć swojej codziennej pielęgnacji włosów. Od tego najczęściej zaczyna się problem. Aby wydobyć zachwycający skręt z naszych loków, należy przede wszystkim dobrze nawilżyć włosy, następnie starać się zamknąć ich łuski, a przy tym jednocześnie uważać, aby zbytnio ich nie dociążyć, bo staną się oklapnięte. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki.

Czym myć kręcone włosy?

Należy wybierać szampony z delikatnym składem. Unikać silnych detergentów, takich jak SLS, ponieważ dodatkowo wysuszą one włosy. Warto także zdawać sobie sprawę, iż istnieje społeczność Curly Girls, a ich metodą na mycie włosów jest unikanie detergentów. To oznacza, że wszelkie szampony są całkowicie usuwane z repertuaru. Curly Girls myją włosy… odżywką. Taki kosmetyk powinien zawierać najdelikatniejszą możliwą substancję powierzchniowo-czynną, a także nie posiadać w składzie silikonów ani innych oblepiających substancji, które mogą podziałać negatywnie na skórę głowy i cebulki włosów.

Jaką odżywkę wybrać?

Odżywka podczas mycia włosów powinna być tylko częścią układanki. Powinna ona maksymalnie nawilżać włosy. Po zakończonej kąpieli najlepiej domknąć łuski włosów poprzez rozprowadzenie na nich lekkiego olejku lub serum. Wówczas nawilżenie zostanie zamknięte w głębi włosa.

Czesanie włosów kręconych

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby z kręconymi włosami jest czesanie ich na sucho i to za pomocą szczotki. To sprawia, że włosy się łamią, a na głowie powstaje nam istna szopa. Dlatego starajmy się zawsze czesać kręcone włosy grzebieniem na mokro.

Strzyżenie damskie włosów kręconych

W przypadku niektórych włosów kręconych krótsze strzyżenie damskie może okazać się dobrą decyzją. Krótsze strzyżenie damskie może sprawić, że włosy nie będą takie ciężkie, dzięki czemu lepiej zdefiniuje się skręt naszych loków. Strzyżenie damskie najlepiej wykonać u fryzjera, który w profesjonalny sposób doradzi nam, co najlepiej będzie pasować do naszej urody, a także co pomoże odżyć naszym lokom.