Jak dbać o rude włosy

Rudy jest najrzadszym naturalnym kolorem włosów, jednak pożądanym przez wiele kobiet. Nic więc dziwnego, że najczęściej spotykamy się z rudym kolorem włosów osiąganym za pomocą koloryzacji.

Rudy można osiągnąć poprzez wykorzystanie oczywiście farb chemicznych, ale także naturalnych ziół – henny. Niezależnie jednak, czy nasze włosy są naturalnie rude, czy to koloryzacja – należy odpowiednio o nie dbać, aby kolor był zawsze imponująco intensywny.

Koloryzacja u fryzjera czy domowe sposoby?

W zależności od tego, jakie mamy włosy, możemy osiągnąć intensywny rudy odcień przeróżnymi sposobami. Profesjonalna koloryzacja u fryzjera to tylko jedna z opcji. Najlepiej sprawdzi się u osób, które naturalnie mają ciemny odcień włosów – czarny lub głęboki brąz. Wówczas konieczne będzie zdjęcie koloru z włosów, aby móc nadać im właściwy odcień. Również można w tym celu sięgnąć po farby z drogerii, jednak trzeba upewnić się najpierw, że mają one także funkcję rozjaśniającą.

Jeśli mamy włosy blond, do osiągnięcia intensywnej rudości może wystarczyć nam naturalna henna. Są to zioła, które nakładamy na głowę. Nie są one tak trwałe jak chemiczne farby, bo wypłukują się dosyć szybko, chyba że będziemy hennować włosy regularnie co parę tygodni. Jednak henna ma również za zadanie odżywić cebulki włosów, a także pogrubić kosmyki na długości. Możemy więc stosować hennę jako szczególny rodzaj odżywki, której efektem ubocznym jest piękna, intensywna czerwień włosów.

Podkreślenie rudości

Natomiast jeśli nasze włosy mają potencjał rudości, który wystarczy jedynie pokreślić, „wydobyć” na zewnątrz, można zwrócić się w stronę szamponetek lub naturalnych płukanek, a także poprzez używanie szamponów i odżywek zawierających takie składniki jak czerwona herbata, henna czy cynamon. Szamponetki wypłukują się szybko i podkreślenie koloru utrzyma się do czterech myć, natomiast inne środki zalecane są do stosowania przy każdym myciu włosów.

Naturalnie rude włosy również trzeba traktować takimi specyfikami, by osiągnąć najlepszy możliwy efekt kolorystyczny, ponieważ rude włosy są bardzo podatne na działanie czynników zewnętrznych, w tym wyjątkowo szybko płowieją na słońcu przez ich wrażliwość na promienie UV.

Jak myć rude włosy?

Koloryzacja na rudo wymaga odpowiedniego dbania o włosy. Przede wszystkim powinno się stosować szampony, odżywki i maski przedłużające żywotność koloru, konkretnie rekomendowane dla rudych włosów, gdzie przeprowadzana była koloryzacja. Takie specyfiki nie zastąpią farby, jednak pomogą zachować upragniony kolor na dłużej. Drugą sprawą jest to, aby zawsze myć włosy w chłodnej wodzie, ponieważ w ten sposób będziemy miały pewność, że łuski włosa są zamknięte. Nie tylko taka praktyka pomoże zachować kolor w głębi struktury włosa, ale także sprawi, że włosy będą mniej podatne na zniszczenie.

Czego nie powinno się praktykować?

Oczywiście powinno się unikać kontaktu włosów rudych z wysokimi temperaturami – lokówki, suszarki i inne wynalazki powinny zostać całkowicie odrzucone (chyba że poddajemy się zabiegom u profesjonalisty w salonie fryzjerskim, wówczas z pewnością zostaną one odpowiednio zabezpieczone).