Jak dobrać kosmetyki do włosów?

Kiedy pójdziemy do najbliższej drogerii, szybko zauważymy, że kosmetyków do włosów jest mnóstwo. Jeszcze więcej jest ich w sklepach internetowych. Jednak nie każdy produkt będzie zawsze tak samo skuteczny. Wszystko zależy od typu i porowatości włosów. Jak dobrać kosmetyki do włosów?

Każdy rodzaj włosów wymaga zastosowania innych kosmetyków. To, co sprzyja włosom suchym, nie jest dobre dla włosów, które się przetłuszczają. Zanim więc bezwiednie sięgniemy po reklamowany i zachwalany wśród przyjaciół produkt, zastanówmy się, czy na pewno jest dla nas odpowiedni. Sprawdźmy zatem jak dobrać kosmetyki do włosów i jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja.

Podstawowe rodzaje włosów

Włosy można dzielić ze względu na porowatość. Niskoporowate włosy mają nachodzące na siebie łuski, są zdrowe i delikatne. Są lejące i trudne w układaniu. Wysokoporowate cechują się odchylonymi łuskami, a jeśli ich pielęgnacja nie będzie odpowiednia, to są narażone na kruszenie i przesuszane. Natomiast włosy średnioporowate mają cechy obu poprzednich typów.

Ponadto włosy dzieli się na suche, przetłuszczające się i normalne. Pierwsze są łamliwe, szorstkie w dotyku, łatwo się je układa, szybko schną i wymagają intensywnego nawilżania. Włosy przetłuszczające się przez nadmiar produkcji sebum łatwo tracą objętość i sprężystość. Ich odżywianie trzeba zacząć od skóry, a tym samym stosować specjalistyczne preparaty. Do tego są włosy normalne, czyli zdrowe i błyszczące, a także włosy mieszane, które przy skórze są tłuste, a suche na końcach. Do tego nie brakuje posiadaczy włosów delikatnych, cienkich i wrażliwych. Mając problem z określeniem, jaki typ dotyczy nas, skonsultujmy się z fryzjerem podczas kolejnej wizyty w salonie. Być może poza cięciem, od razu zdecydujemy się na zabieg dopasowany do nas, jak rytuał Kerastase z ampułką.

Jak dobrać kosmetyki do włosów?

Kiedy już określimy, jaki mamy typ włosów, przyjrzyjmy się opakowaniom, czy poszczególne produkty mają formułę dostosowaną do potrzeb naszej skóry i włosów. Przy włosach suchych bardzo ważne będą kosmetyki o silnych właściwościach nawilżających. Po maski i odżywki sięgajmy również przy włosach normalnych. W przypadku włosów przetłuszczających się bardzo ważna jest pielęgnacja specjalistycznymi maskami, szamponami i serum, które będą odżywiać i stymulować cebulki. Jeżeli nasze włosy są bardzo cienkie i słabe, nie możemy na nie nakładać bogatych w składniki odżywcze kosmetyków. Tak intensywne odżywianie może pogorszyć ich kondycję. Staną się przeciążone i będą wyglądały na jeszcze cieńsze.

A co z porowatością? Przy włosach niskooporowych ciężkich i lejących musimy skoncentrować się na odżywkach i maskach z lekką konsystencją, aby dodatkowo nie obciążać włosów. Inaczej wygląda to w przypadku włosów wysokoporowatych. One z kolei wymagają bardzo intensywnego nawilżenia odżywczymi maskami. Ponadto liczy się także, czy mamy włosy farbowane, czy często korzystamy z suszarki, lokówki bądź prostownicy. To może skłaniać do sięgnięcia po dodatkowe kosmetyki.