Jak działa melatonina na włosy, kiedy ją stosować?

Problem wypadania włosów jest bardzo powszechny, toteż wiele osób szuka sposobów na to, by wzmocnić włosy i sprawić, że kłopot z wypadaniem się zmniejszy. Jak się okazuje, pomóc w tym może melatonina. Jakie jeszcze inne korzyści się z nią wiążą, co daje melatonina na włosy?

Jeśli zaczniemy przyglądać się bliżej kosmetykom, nie tylko tym do włosów, to okaże się, że wśród składników bardzo często wymienia się melatoninę. Jej obecność w preparatach nie jest przypadkowa. A zatem, co nam daje?

Melatonina – co to takiego?

Melatonina jest produkowanym przez szyszynkę hormonem. Jest odpowiedzialna za regulację dobowego rytmu i sen. To właśnie dlatego osobom cierpiącym na bezsenność zaleca się preparaty z melatoniną. Jednak jak się okazuje, receptory melatoniny znajdują się również w mieszkach włosowych i skórze. Co nam daje ta wiedza? Dzięki temu, że usuniemy wolne rodniki, skóra się wzmacnia i ma większą zdolność do regeneracji. Melatonina będzie działać przeciwzapalnie, pozwoli na regulację kortyzolu i ciśnienia.

Co daje melatonina na włosy?

Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn zalicza się łysienie androgenowe. Wiąże się ono z genetycznymi predyspozycjami, a wypadanie włosów ma różny stopień nasilenia. Naukowcy wykazali, że melatonina ma duży wpływ na obniżenie stresu oksydacyjnego i może skutecznie zahamować utratę włosów. Jeśli do codziennej diety włączymy suplementy z melatoniną, to zauważymy nie tylko to, że włosy wypadają mniej, ale są gęstsze i zdrowsze.

Jak to właściwie działa?

Cykl wzrostu włosa dzieli się na kilka etapów. W przypadku wpływu melatoniny szczególnie istotnym jest anagen, czyli etap odpowiedzialny za wzrost włosa. Jest to moment, w którym w mieszku włosowym zachodzi intensywny podział komórek. Jest to konieczne, aby możliwa była produkcja nowych włosów. To właśnie na anagen najlepiej wpływa melatonina. Poprzez wcierki i inne kosmetyki dodatkowo wspieramy wzrost włosów. Dzięki melatoninie faza anagenowa jest wydłużona, a włosy starzeją się wolniej.

Kosmetyki do włosów z melatoniną

Melatonina pomoże naszym włosom nie tylko wtedy, gdy będzie w formie suplementu. Nie brakuje specjalistycznych produktów trychologicznych, w których ilość tego antyoksydantu jest spora. Oprócz tego bardzo dużą popularnością cieszą się wcierki. Jeśli stosowanie takiego preparatu połączymy z masażem głowy, to bardzo szybko zauważymy poprawę. Takie regularne domowe zabiegi będą stymulować wzrost nowych włosów, pobudzą mikrokrążenie skóry głowy, odżywiają skórę i oczywiście zredukują wypadanie włosów. Preparaty z melatoniną sprawdzają się dobrze nie tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z wypadaniem przez uwarunkowania genetyczne, ale kiedy przyczyną problemów jest na przykład stres bądź chwilowe problemy ze zdrowiem.

Melatonina jest bezpieczna i chociaż nie ma szczególnych przeciwwskazań do jej stosowania, to unikać jej powinny kobiety w ciąży i karmiące, osoby mające choroby wątroby i dzieci.