Jak prawidłowo dobiera się fryzurę i kolor włosów do twarzy?

Fryzura – długość włosów, ich kolor i uczesanie mogą sprawić, że ktoś wygląda atrakcyjniej. Ale tylko wtedy, kiedy się je dobierze prawidłowo do kształtu twarzy, czy karnacji. Nie ma osoby, której pasowałaby każda fryzura. Czym się kierować podczas wyboru? A może zdać się na stylistów?

Prawidłowa stylizacja fryzury potrafi wyeksponować atuty twarzy i ukryć jej niedoskonałości. Jednak modnych fryzur jest wiele i chociaż na kimś wyglądają fenomenalnie, na nas niekoniecznie. Zanim zdecydujemy się na konkretną stylizację, warto przyjrzeć się sobie nieco dokładniej.

Jakie są rodzaje kształtów twarzy?

Zacząć trzeba od sprecyzowania kształtu twarzy. Najprostszym sposobem jest całkowite odsłonięcie twarzy i spięcie włosów. Następnie wystarczy zrobić zdjęcie i przyjrzeć się, do którego z popularnych typów, jest najbliżej. Wśród podstawowych rodzajów kształtu twarzy, są twarz trójkątna (w kształcie serca), kwadratowa, okrągła, owalna. Styliści i fryzjerzy uważają, że najkorzystniejszy jest kształt owalny, bo wtedy w większości cięć wygląda się doskonale. Mimo to nawet przy innych typach doświadczony fryzjer, na przykład z salonu Fifty Fifty Concept z Warszawy będzie umieć dopasować idealną fryzurę.

Fryzury dopasowane do twarzy

Każdy typ twarzy wyróżnia się czymś innym, więc inna fryzura będzie najlepsza. Na jakie warto postawić? Przy twarzy okrągłej bardzo ładnie prezentują się na przykład asymetryczne grzywki, najlepiej zaczesane na bok. Poleca się cieniowanie w okolicy czubka głowy i fryzury, które cechuje swoboda. Dla złagodzenia twardych linii twarzy kwadratowej poleca się fryzury, które będą delikatnie zakrywały twarz. Fantastyczne będą cięcia asymetryczne i loki. Loczki będą też wskazane przy twarzy o kształcie trójkąta. Ładny efekt można uzyskać poprzez wywinięcie końcówek. Najlepiej wyglądają włosy półdługie i długie. Z kolei, kiedy twarz jest bardziej pociągła, warto postawić na prostą grzywkę, która optycznie ją skróci i poszerzy. Najlepiej prezentują się włosy półdługie i o większej objętości jak wspomniane loki.

A co z kolorem?

Tak jak ważne jest strzyżenie, tak i koloryzację trzeba dobrze przemyśleć. Podobnie jak uczesanie, czy długość włosów, tak i z pomocą koloru można swoją twarz wymodelować. Kiedy wybieramy ubranie, za najbardziej wyszczuplające kolory uważa się czerń i inne ciemne barwy. Tak samo jest w przypadku koloru włosów. Chcą wyszczuplić swoją twarz, trzeba postawić na coś ciemniejszego. Nie musi to być koniecznie czerń, bardzo dużo jest też odcieni brązów. Przeciwnie jest z jaśniejszymi odcieniami, które twarz poszerzą.

Jednak w przypadku koloru nie wystarczy sugerować się tylko proporcjami twarzy. Ważny jest też typ urody, zatem potrzeba jeszcze więcej wyczucia. Osoby, które mają naturalnie jasne blond włosy lub rude, wcale nie muszą pięknie wyglądać w tym samym odcieniu, jaki pojawi się na włosach osób o ciemnej karnacji. Poza tym chcąc zachować bardziej naturalny wygląd, podczas farbowania na ciemniejszy niż naturalny kolor włosów, najlepiej wziąć pod uwagę hennę brwi.