Jak przedłużyć trwałość koloryzacji?

Kiedy decydujemy się na farbowanie włosów, chcemy, aby kolor utrzymywał się jak najdłużej. Poza jakością farby ważne jest to, po jakie sięgamy kosmetyki i jak wygląda nasza codzienna pielęgnacja. Jak przedłużyć trwałość koloryzacji?

Na to jak długo na włosach utrzyma się piękny kolor, wpływa szereg czynników. Liczy się zarówno to, w jakiej kondycji mamy włosy i jakiej użyjemy farby, jak i to, w jaki sposób pielęgnujemy włosy już po koloryzacji.

Jak przedłużyć trwałość koloryzacji jeszcze przed farbowaniem?

O trwałości koloru powinniśmy myśleć jeszcze zanim zdecydujemy się na koloryzację. Włosy znacznie lepiej reagują na wszystkie zabiegi, kiedy są zdrowe. Niestety wiele osób o tym zapomina i farbowaniu poddaje włosy słabe i zniszczone. Jeżeli farbę nałoży się na zdrowe włosy, to kolor nie tylko będzie głębszy i wyraźniejszy, ale również utrzyma się dłużej. Warto wcześniej zrezygnować z używania prostownicy i lokówki, a najlepiej z suszarki też. Do tego trzeba podciąć końcówki i dbać o nakładanie odżywek. Być może przed koloryzacją warto wykonać profesjonalny zabieg regenerujący w salonie fryzjerskim.

W trakcie farbowania

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej farby. Chodzi nie tylko o sam kolor, ale i o skład preparatu. Zdecydowanie najlepsze są profesjonalne kosmetyki, jakich używa się w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Nie jest to jedyny argument za tym, by koloryzacja odbyła się w salonie fryzjerskim. Aby cieszyć się pięknym kolorem, nie wystarczy nałożyć farbę. Proces koloryzacji to coś więcej. Kiedy będziemy kończyć farbowanie, trzeba zadbać, aby dobrze zamknąć łuski włosów. Będzie to zapobiegać wydostawaniu się pigmentu na zewnątrz. W tym celu stosuje się odpowiednie kosmetyki.

Dobę po farbowaniu

Kiedy już opuścimy salon fryzjerski, to od nas w dużej mierze zależy to, jak długo będziemy cieszyć się pięknym kolorem. Przez co najmniej 24 godziny od koloryzacji nie wolno nam myć włosów. Jeżeli farbujemy włosy w warunkach domowych, musimy pamiętać o kosmetykach po koloryzacji, które poprzez zakwaszanie zamkną łuski włosów. W sytuacji, gdy farbowanie odbywało się w salonie, nie musimy się tym przejmować – zadba o to fryzjer. A jak przedłużyć trwałość koloryzacji poprzez codzienną pielęgnację?

Jak dbać o włosy farbowane?

W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest to, jakich używamy kosmetyków. Podczas mycia unikajmy szamponów przeciwłupieżowych i ziołowych, które przyczyniają się do tego, że kolor szybciej blednie. Koncentrujmy się tylko na szamponach do włosów farbowanych, które wzmocnią kolor. Na szybsze blaknięcie koloru wpływa promieniowanie słoneczne, dlatego też zwróćmy uwagę, czy w szamponie jest filtr UV. Po produkty z filtrami należy sięgać zwłaszcza latem, ale wiosną i jesienią także są pomocne. Ponadto nie zapominajmy o nawilżaniu i odżywianiu. W tym celu stosujmy odżywki i maski. Po upływie tygodnia od koloryzacji powinniśmy rozpocząć olejowanie, które dodatkowo odżywi cebulki i sprawi, że łuski będą się zamykać.