Jakie zabiegi pomogą pozbyć się raz na zawsze blizn trądzikowych?

Chociaż wydawałoby się, że trądzik jest przypadłością młodzieży, to i dorośli mają z nim kłopot, ale przyczyny choroby są inne. Samodzielna walka z trądzikiem może być bezowocna. Poza tym, kiedy zmiany trądzikowe zaczynają znikać, pojawia się inny kłopot – blizny i przebarwienia.

 

Najprostszym sposobem, aby uniknąć blizn po trądziku, jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiednich leków. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami na temat pielęgnacji cery trądzikowej i tego, jakiego typu kosmetyki będą najodpowiedniejsze.

Dlaczego po trądziku powstają blizny?

Największe ryzyko powstania blizn jest wtedy, kiedy ktoś nie potrafi się powstrzymać i nieustannie dotyka twarzy, przez co rozsiewa bakterie. Do tego, kiedy zdrapuje się strupki, czy manualnie usuwa wypryski, zaburza się naturalne procesy gojenia skóry. To z kolei sprzyja powstawaniu trwałych blizn. Niestety brak wiedzy na temat cery trądzikowej, jej nieodpowiednia pielęgnacja, w tym złe nawyki, szybko dają konsekwencje. Co zrobić wtedy, kiedy nie ma mowy o profilaktyce i trzeba się pozbyć nieestetycznych zmian? Rozwiązań jest co najmniej kilka.

Jeszcze jakiś czas temu osoby, które chciały zmniejszyć widoczność blizn, musiały eksperymentować z domowymi metodami. Nie zawsze były one skuteczne, co tylko obniżało samoocenę i zwiększało frustrację. Na szczęście obecnie medycyna estetyczna i kosmetologia są na tak wysokim poziomie, że zabiegów, dzięki którym można zmniejszyć widoczność blizn lub całkowicie się ich pozbyć jest sporo. Oto kilka najpopularniejszych:

  1. Dermabrazja. Będzie odpowiednia w przypadku głębszych blizn. W trakcie zabiegu kosmetyczka korzysta ze specjalnej diamentowej głowicy, która kolejno ściera warstwy zewnętrzne skóry. Pierwsze rezultaty są widoczne nawet 2-3 dni po zabiegu, a dla lepszych efektów dermabrazję powtórzyć co najmniej kilkukrotnie.
  2. Mikrodermabrazja. Jest znacznie łagodniejsza niż dermabrazja i nadaje się do płytszych blizn. Mamy tutaj do czynienia ze ścieraniem powierzchniowym. Tutaj także efekty są po kilku dniach, a dla lepszych rezultatów potrzeba co najmniej kilku zabiegów.
  3. Peeling chemiczny. Sprawdzi się dobrze, jeśli blizny są płytkie. W tym zabiegu kosmetyczka sięga po mieszankę chemiczną, którą nakłada na twarz. Następnie wierzchnie partie skóry się rozpuszczają. Osoby, które mają ciemniejszą karnację, powinny z tym zabiegiem uważać.
  4. Mezoterapia mikroigłowa Dermapen. To dość nowa, ale skuteczna metoda w walce z bliznami potrądzikowymi. Zabieg polega na wykonaniu mikronakłuć, przez co skóra jest mobilizowana do szybszej regeneracji. Choć bezpośrednio po zabiegu widać głównie zaczerwienienie, blizny szybko zaczną się spłycać przez wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny.

A może korektor?

Wymienione zabiegi dają doskonały wyniki, ale nie zawsze idealne efekty są po jednorazowej wizycie w salonie kosmetycznym. Skóra potrzebuje nieco czasu na regenerację. Zanim zakończy się cały proces pozbywania blizn, można sięgnąć po korektor. Jeśli blizny mają sinawy odcień, sprawdzi się kolor beżowy. Przy brązowych należy sięgnąć po korektor żółty. Natomiast białe plamy powinien zamaskować korektor brzoskwiniowy.