Jedwab do włosów – co warto o nim wiedzieć?

Częste zabiegi fryzjerskie – suszenie, prostowanie, farbowanie – sprawiają, że nasze włosy nie są w najlepszej kondycji. Wiele kobiet skarży się, że ich włosy są przesuszone i zniszczone. Aby je zregenerować, trzeba sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Podstawą jest dobrej jakości szampon i odżywka, ale oprócz tego, może nam się przydać jedwab do włosów.

Jedwab do włosów jest dosyć popularny już od wielu lat. Często jest jednym ze składników kosmetyków do włosów, ale może być także niezależnym preparatem. Jeżeli będziemy go używać w sposób prawidłowy, to nasze włosy szybko odzyskają blask i się wzmocnią. Jednocześnie są osoby, które skarżą się, że po jedwabiu ich włosy są ciężki i oklapłe. Wynika to z nieprawidłowego stosowania. Co zatem warto wiedzieć, zanim sięgniemy po jedwab?

Jedwab do włosów – co to takiego?

Najważniejszą informacją jest to, że jedwab do włosów jest skutecznym sposobem na nawilżenie i odżywienie włosów. Sekret jego działania tkwi w bogactwie aminokwasów, wśród których najważniejsza jest glicyna i alanina. Jednak oprócz tego istotne są takie związki jak lizyna, tyrozyna czy serycyna. Pod względem budowy jedwab jest zbliżony do naturalnego budulca włosów. Największa zaleta jedwabiu to doskonała absorpcja wody, przez co włosy są perfekcyjnie nawilżone. Do kupienia najczęściej jest jedwab płynny i w sprayu.

Jak prawidłowo stosować jedwab do włosów?

Jeżeli będziemy systematycznie i prawidłowo stosować jedwab, to wkrótce zauważymy, że nasze włosy są w lepszej kondycji. W przypadku płynnego jedwabiu nakładamy go na lekko wilgotne włosy po myciu. Chociaż wydaje się to niedużo, to nie nanosimy więcej niż kilka kropel na całej długości włosów. W przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z tym, o czym było na wstępie, czyli nasze włosy będą przetłuszczone i oklapłe. Przy krótkich włosach wystarczy zaledwie kropla, przy długich maksymalnie 4.

Nie nakładajmy jedwabiu od razu przy nasadzie.  Jeżeli naszym problemem są rozdwojone końcówki, to jedwab nakładajmy przede wszystkim na końcówki. W przypadku kiedy mamy jedwab w sprayu, nakładamy go przed suszeniem i rozczesaniem. Po spryskaniu włosy delikatnie masujemy. Kiedy będziemy wybierać jedwab, przyjrzyjmy się etykiecie. W dobrej jakości produkcie nie powinno być alkoholu.

Dla kogo jedwab i co zamiast jedwabiu?

Po jedwab powinny sięgać przede wszystkim osoby mające problem z puszeniem. Poza tym poleca się go przy włosach suchych i zniszczonych. W tym drugim przypadku zaleca się nie odżywki i szampony z dodatkiem jedwabiu, a sam czysty jedwab. Odżywki i szampony sprawdzą się u osób mających włosy z tendencją do przetłuszczania. Kiedy będziemy sięgać po jedwab regularnie, nasze włosy będą miękkie, gładkie, optymalnie nawilżone i sprężyste.

Chcąc zadbać o kondycję włosów i ich regenerację, poza jedwabiem postawmy na profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wśród tych, które szczególnie warto wziąć pod uwagę, możemy wymienić regenerację Kevin Murphy, regenerację Olaplex, regenerację kolagenową Guy Tang i rytuał Kerastase.