Laminowanie włosów w domu – czy warto?

Z różnych względów, czy to przez brak czasu, czy przez domowy budżet, czasem chcemy przeprowadzić niektóre zabiegi fryzjerskie w domu. Najczęściej chodzi o podcinanie włosów albo farbowanie, ale coraz więcej osób chce zrobić laminowanie włosów w domu. Na czym to właściwie polega i czy jesteśmy w stanie osiągnąć ten sam efekt, co w salonie fryzjerskim?

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych do włosów, laminowanie jest jednym z najbardziej lubianych. Można go wykonać nawet w domu z użyciem lnu albo żelatyny. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć i kto może się na niego zdecydować.

Na czym polega laminowanie włosów

Podczas tego zabiegu na włosach tworzy się warstwa ochronna. Dzięki niej włosy wyglądają na zdrowsze i pełne blasku. Na nabłyszczonych w ten sposób włosach powstaje efekt tafli, są one mocniejsze, miększe i doskonale odżywione. Ponieważ laminowanie włosów nie jest trudne, a przy tym daje właściwie natychmiastowe efekty, wiele osób decyduje się wykonać je w domu. Do wykonania zabiegu w warunkach domowych wystarczy odrobina wody, odżywka, której używamy na co dzień i żelatyna albo siemię lniane. Wszystkie składniki mieszamy i na kilkadziesiąt minut nakładamy na włosy. W profesjonalnym salonie zamiast żelatyny fryzjer sięgnie po keratynę.

Zalety laminowania

Jak widać, laminowanie włosów nie jest trudne, a jeśli zdecydujemy się na zabieg domowy, to pielęgnacja nie będzie kosztowna. A jakich możemy spodziewać się efektów? Już po pierwszej laminacji zauważymy, że nasze włosy są miękkie i przyjemne w dotyku, łatwo się je rozczesuje. Do tego się nie puszą, są błyszczące i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Mają przy tym zwiększoną elastyczność i są mniej podatne na uszkodzenia.

Pamiętajmy jednak, że natychmiastowe efekty nie oznaczają, że są jednocześnie trwałe. Kiedy żelatyna lub keratyna całkowicie się wypłucze, włosy mogą mieć taką kondycję, jak wcześniej. Jeśli chcemy cieszyć się długotrwałymi rezultatami, musimy pamiętać o systematyczności. Na laminowanie możemy zdecydować się niezależnie od tego, czy mamy włosy proste, kręcone, naturalne czy farbowane.

Laminowanie włosów w domu krok po kroku

Prześledźmy, jak powinno wyglądać laminowanie, jeśli użyjemy żelatyny, a jak jeśli będzie to siemię lniane. W pierwszym przypadku najpierw włosy myjemy włosy szamponem i ręcznikiem delikatnie odsączamy wodę. Następnie możemy nałożyć naszą mieszankę. Łączymy 2 łyżki żelatyny i 4 łyżki gorącej wody. Kiedy żelatyna się rozpuści, dodajemy 2 łyżki odżywki i mieszamy. Masę nakładamy pasmo po paśmie od dołu i delikatnie wcieramy. Aby efekt był lepszy, włosy owijamy folią, później ręcznikiem i zostawiamy na pół godziny, po czym zmywamy.

Mieszankę na bazię siemienia lnianego nakładamy na rozczesane włosy. Gotujemy 3 łyżki siemienia w 2 szklankach wody przez 10 minut. Kiedy powstanie charakterystyczny kisiel, nakładamy go na całą długość włosów od nasady. Dalej podobnie jak przy żelatynie owijamy włosy folią, ręcznikiem i trzymamy pół godziny.