Manicure i pedicure – dlaczego warto?

Warto zadbać o swoje dłonie i stopy — w końcu tak ciężko pracują dla nas każdego dnia. Domowe sposoby to nie wszystko. Raz w miesiącu warto oddać swoje dłonie i stopy w ręce profesjonalistki. Poddanie się zabiegowi manicure lub pedicure to dla nas zasłużona chwila relaksu i odrobiona luksusu.

Na czym polega manicure?

Manicure klasyczny to nie tylko malowanie paznokci. Tak naprawdę malowanie lakierem to dopiero ostatni etap zabiegu. Najpierw dłonie pokrywa się nawilżająco-odżywiającym kosmetykiem i się je masuje. Masaż dłoni czy stóp wpływa pozytywnie na cały organizm, dlatego warto się mu poddawać tak często, jak to możliwe. Następnie skraca się paznokcie, a także obcina się skórki, które narastają na paznokciach. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia do malowania. Przed rozpoczęciem nakładania lakieru odkaża się i odtłuszcza płytkę paznokcia.

Rodzaje lakierów

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem manicure jest nakładanie na paznokcie specjalnego żelu, który twardnieje pod wpływem lampy UV. Paznokcie żelowe utrzymują się w idealnym stanie nawet przez kilka tygodni, a kosztują niewiele więcej od zwykłego manicure z użyciem tradycyjnego lakieru. Jeśli mamy problem z odpryskiwaniem się lakieru, manicure żelowy może być dla nas. Niestraszne mu mycie naczyń czy pisanie na klawiaturze.

Pomiędzy żelowym a zwykłym lakierem do paznokci jest jeszcze do wyboru lakier hybrydowy. Manicure hybrydowy daje bardziej naturalny efekt. Ogółem jego trwałość ocenia się tak samo, co paznokci żelowych. Hybrydy zajmują trochę mniej czasu i można zdjąć je w warunkach domowych. Natomiast paznokcie żelowe zawsze powinna usuwać doświadczona manikiurzystka.

Jak przebiega pedicure?

Pedicure to zabieg nie tylko na paznokcie stóp. Kosmetyczka powinna w ramach pedicure zająć się ich całą powierzchnią. Dobry pedicure rozpoczyna się od nałożenia na skórę nawilżających preparatów lub namaczania stóp w kąpieli. W ramach pedicure stopy są poddawane peelingowi, który pomaga pozbyć się zrogowaciałego, twardego naskórka. Kosmetyczka powinna wykonać także krótki, relaksujący masaż. Dopiero potem przechodzi się do skracania paznokci. Dalsza procedura wygląda tak samo, jak w przypadku manicure.

Zabiegi dla mężczyzn

Na pedicure, tak jak i na manicure, warto namówić swojego mężczyznę. W przypadku zabiegu męskiego jedyną różnicą jest to, że pomija się oczywiście etap malowania paznokci. Czasy się zmieniają i coraz więcej mężczyzn przychodzi regularnie zadbać o swoje stopy i dłonie.

Na co uważać?

Nie każdy wie, że podczas zabiegów przeprowadzanych na paznokciach łatwo o zakażenie bakteryjne. Dlatego to nie jest wszystko jedno, gdzie postanowimy zrobić nasz manicure. Przede wszystkim kosmetyczka powinna odkazić nasze ręce przed rozpoczęciem, a całość zabiegu przeprowadzić w rękawiczkach. Wszystkie narzędzia, jakich używa się do manicure, powinny być albo jednorazowe, wyjęte dopiero co z opakowania, albo poddane dezynfekcji za pomocą autoklawu lub moczenia w środku dezynfekującym. Jeśli zauważymy, że coś jest nie tak – w każdym momencie możemy zwrócić uwagę manikiurzystce.