Mycie włosów przed farbowaniem
Zupełnie naturalne, że kiedy planujemy wizytę u fryzjera, chcemy umyć włosy. To świadczy o naszej higienie i wpływa na samopoczucie. Są jednak takie zabiegi, przed którymi nie jest to dobra praktyka. Czy mycie włosów przed farbowaniem jest wskazane?
Bardzo często można spotkać się z opinią, że przed koloryzacją włosów nie powinno się ich myć, bo może to im zaszkodzić. Zastanówmy się, jak to wygląda w rzeczywistości.
Mycie włosów – tak czy nie?
Zdaniem specjalistów bezpośrednio przed farbowaniem z mycia należy zrezygnować. Podczas mycia zmywamy nie tylko brud, ale także naturalne ochronne substancje, jak sebum. Świeżo umyte włosy nie mają swoich ochronnych olejów, co oznacza, że silniejsze preparaty kosmetyczne, mogą uszkodzić ich strukturę. Tak się dzieje w przypadku farby do włosów. Zatem jeśli chcemy, by włosy były zdrowe i lśniące, z mycia lepiej zrezygnujmy.
Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz, a mianowicie, czy koloryzacja odbywać się będzie na mokro, czy na sucho. W przypadku szamponów albo masek koloryzujących włosy myje się bardzo dokładnie. Jest to koloryzacja zmywalna, którą nakłada się na wilgotne włosy, a po określonym czasie zmywa. Natomiast jeśli chcemy uzyskać trwały kolor, to należałoby sięgnąć po farbę. W odróżnieniu od preparatów do koloryzacji pielęgnacyjnej, farby nakłada się na włosy suche. Wtedy też włosów nie myjemy.
Kiedy mycie włosów przed farbowaniem?
Marząc o odświeżeniu swojej fryzury, umawiamy się w salonie fryzjerskiej. Wiemy, że chcemy włosy zafarbować i zdajemy sobie sprawę z tego, że ich mycie szamponem przed samą wizytą nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Należałoby się zastanowić, kiedy najlepiej umyć włosy. To, że mają nie być świeżo umyte, nie jest jednoznaczne, z tym że mamy przez tydzień lub dłużej chodzić z tłustymi i brudnymi włosami, a później wkroczyć do fryzjera. Najczęściej zaleca się, by umyć włosy między 12 a 24 godziny przed zabiegiem farbowania. Przy czym bezpieczniejszą opcją jest doba.
Istotną kwestią są kosmetyki do stylizacji włosów, po jakie sięgamy często. Fryzjer nie może nałożyć farby na włosy, na których są pozostałości lakierów do włosów, pianek lub żeli. Pigmenty farby nie będą miały szansy wniknąć we włosy, więc efekt może nie być imponujący. Nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, kosmetyki stylizacyjne mogą na włosach pozostawić cienką warstwę. Z tego względu po ostatnim myciu przed farbowaniem nie stosujmy ich, w przeciwnym razie w salonie włosy trzeba będzie umyć.
Kiedy myć po farbowaniu?
Pojawia się jeszcze jedna kwestia, jaką wyjaśnić trzeba. Co z myciem po farbowaniu? Farbę zmywa się samą wodę bez dodatku szamponu, a następnie nakłada odżywkę. Mycie z zastosowaniem szamponu powinno być po dwóch dniach od zabiegu koloryzacji. Jest to ten czas, kiedy farba może wniknąć głębiej, a tym samym kolor będzie trwalszy. Warto zaznaczyć, że zarówno koloryzacja jednolita, jak i wielowymiarowa jest trwalsza, jeśli wykona się ją w salonie fryzjerskim, gdzie stosuje się dużo lepsze farby niż te, które są do kupienia w drogerii.