Obalamy największe fryzjerskie mity

Dezinformacja może być bardzo niebezpieczna dla włosów, więc dziś pragniemy rozprawić się z 5 największymi fryzjerskimi mitami. Część zapewne powielana jest przez znajomych i krewnych. O innych czytasz w Internecie, ale jeśli któryś z niżej wymienionych powtarzany jest jak mantra przez Twojego fryzjera to radzimy czym prędzej poszukać sobie nowego. W warszawskim salonie Fifty Fifty Concept pracują profesjonaliści w swojej dziedzinie i z pewnością żadnych herezji z ich ust nie usłyszysz. Co więcej, możesz od nich dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pielęgnacji włosów, preparatów, które warto stosować czy najnowszych trendów.

Mit 1 – podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów

Na pierwszy ogień idzie jedna z najczęściej powtarzanych rad: podcinaj końcówki to przyspieszysz wzrost włosów. Tak, to fryzjerski mit! Włos składa się z dwóch części: żywej i martwej. Ta pierwsza to nic innego jak cebulka, która znajduje się w skórze głowy. Druga to wszystko to, co znajduje się poza nią. Samo podcinanie końcówek nie może mieć żadnego wpływu na szybkość wzrostu włosa, bo odcina się to, co jest nieżywe. Po co zatem w ogóle je robić? Otóż podcinanie wpływa na to, że uszkodzona końcówka nie rozdwaja się szybciej, a włosy wyglądają na zadbane, wypielęgnowane.

Mit 2 – odżywka na włosy powoduje ich przetłuszczanie

Stosując odżywkę dostarczasz swoim włosom odpowiedniego nawilżenia, przez co nabierają połysku. Na rynku dostępnych jest ich bardzo duży wybór i bez trudu dobierzesz odpowiednią do posiadanego rodzaju włosów. Szacuje się, że istnieje tylko 1% klientów, którym faktycznie odżywka przetłuszcza włosy. Jest to zatem bardzo niewielki odsetek. Istotne jest to, by pamiętać o odpowiednim jej spłukaniu. Jeśli nie zrobisz tego dokładnie to faktycznie produkt pozostanie na włosach i właśnie przez to mogą wyglądać na przetłuszczone.

Mit 3 – im więcej odżywki tym lepiej

Kolejny mit fryzjerski również dotyczy stosowania odżywki na włosy. W tym wypadku wcale więcej nie znaczy lepiej. Warto skupić się na równomiernym rozprowadzeniu preparatu, jego dokładnym wmasowaniu we włosy i przytrzymaniu odpowiednio długo. Używanie większej ilości odżywki wcale nie sprawi, że włosy szybciej będą zdrowsze. Takie działanie znacznie utrudni dokładne jej spłukanie.

Mit 4 – można odbudować rozdwojone końcówki

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się rozdwojonych końcówek jest ich ucięcie. Dobrym rozwiązaniem jest podcinanie co miesiąc 2-3 mm, by końcówki cały czas były zdrowe. Warto też rozważyć stosowanie serum. Istnieją wprawdzie na rynku preparaty, które mają za zadanie zlepić końcówki, ale przynoszą one tylko chwilowy efekt. Nie uleczą ich. W dodatku włosy po tych specyfikach mogą wydawać się lekko tłuste, więc gra jest zdecydowanie nie warta świeczki.

Mit 5 – na miejscu wyrwanego siwego włosa wyrośnie kilka nowych

Omawiając fryzjerskie mity nie mogło zabraknąć tego, dotyczącego wyrywania siwych włosów. Nie ma możliwości, by na ich miejsce wyrosło kilka nowych. Ilość mieszków włosowych jest genetycznie uwarunkowana. Jest taka sama przez całe życie. Nie ulega ani zwiększeniu, ani zmniejszeniu. Owszem, z jednego mieszka może czasem wyrosnąć kilka włosów, ale pod warunkiem, że dba się o zdrowie skóry głowy, a włosy są dobrze wypielęgnowane (np. poprzez utrzymywanie równowagi PEH, o której pisaliśmy chociażby TUTAJ).