Pielęgnacja dłoni – co robić, aby skóra się nie starzała

Kobiety przykładają ogromną wagę do oznak starzenia się skóry twarzy, szyi i dekoltu. Nie można jednak zapominać o dłoniach, które również stanowią swojego rodzaju wizytówkę naszej kobiecości.

Większość raczej zwraca uwagę na odpowiedni manicure, a niekoniecznie myśli o starzeniu się skóry na dłoniach. Jak odpowiednio zadbać o dłonie, by jeszcze długo pozostawały piękne?

Co sprawia, że dłonie się starzeją?

Na starzenie się skóry ma wiele czynników. Przede wszystkim nie da się oszukać czasu – z wiekiem zmniejsza się, chociażby produkcja kolagenu. To oznacza, że skóra już z taką łatwością nie utrzymuje wody, staje się mniej jędrna, wysuszona i bardziej podatna na niszczące czynniki związane z naszym codziennym życiem. Mogą do nich należeć nasze negatywne zwyczaje – palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak ćwiczeń, nadmierny stresu – ale także czynniki zewnętrzne, takie jak nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni UV czy detergenty w środkach czyszczących (na przykład płyn do mycia naczyń).

Z tego jasno wynika, że przede wszystkim powinno się zadbać o nawilżenie i ochronę skóry, ale równocześnie warto spojrzeć na problem bardziej całościowo i zastanowić się nad zmianą trybu życia na zdrowszy. Z całą pewnością dobrze zastanowić się nad kosmetykami używanymi do mycia rąk. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale chociażby tradycyjne mydło nie jest najlepszym kandydatem, ponieważ ma niskie pH, co wpływa na szybsze starzenie się skóry. Szczególnie skóry, która znajduje się na dłoniach, ponieważ jest bardzo cienka.

Po pierwsze – nawilżenie

Odpowiedni krem do rąk to podstawa właściwej pielęgnacji dłoni. Powinno się je smarować kremem nawilżającym z filtrami UV – szczególnie jeśli spędzamy dużo czasu na zewnątrz. Warto zwrócić się w stronę kosmetyków zawierających kwas hialuronowy, który bardzo intensywnie nawilża skórę.

Nawilżenie jednak to nie tylko kremy. Bardzo ważne – a nawet najważniejsze – jest także doprowadzanie właściwej ilości wody do organizmu od wewnątrz. Oznacza to przede wszystkim, aby pić rekomendowaną ilość wody dziennie. Dwa litry wody dzienny powinny być dla nas standardem, jeśli pragniemy mieć piękną, jędrną skórę o naturalnym blasku.

Maseczki na dłonie

Warto także od czasu do czasu przed snem lub wieczorem do ulubionego serialu zrobić sobie maseczkę na dłonie. Polega to na posmarowaniu dłoni dosyć grubą warstwą kremu bogatego w przeróżne witaminy i inne cenne substancje, a następnie włożeniu ich do rękawiczek ochronnych (najlepiej foliowych, jednorazowych). Taką maseczkę powinno się trzymać na dłoniach około pół godziny. Po ściągnięciu rękawiczek można wytrzeć nadmiar lub wsmarować resztę w skórę.

Zabiegi kosmetyczne – manicure

Warto także od czasu do czasu wybrać się do manicurzystki na zabiegi na dłoniach typu manicure. U najlepszych manicurzystek zabieg manicure zostanie wzbogacony o masaż dłoni. Pobudzi on krążenie, co wpłynie pozytywnie na ogólny stan skóry dłoni, a także z pewnością wykorzystane przy manicure zostaną środki kosmetyczne bogate w składniki aktywne – olejki czy kremy.