Sposoby na trądzik – jak pozbyć się trądziku?

Trądzik jest problemem wielu osób, wbrew pozorom nie tylko nastolatków. Nie możemy oczekiwać, że zaskórniaki nagle same z siebie zaczną znikać. To tak nie działa. Jakie w takim razie są skuteczne sposoby na trądzik?

Zacznijmy od tego, że trądziku nie można bagatelizować. Jest chorobą, którą powinniśmy skonsultować z dermatologiem. Odchodzi się od metod stosowanych dawniej. Kiedyś zalecano manualne czyszczenie twarzy, stosowanie parówek, czy żelów do twarzy, które przesuszały skórę. Obecnie sposoby na trądzik są znacznie skuteczniejsze i nieszkodliwe.

Delikatne oczyszczanie i nawilżanie jako sposoby na trądzik

Podstawą jest codzienna pielęgnacja. Musimy sięgać po kosmetyki łagodne i bez środków drażniących i przesuszających skórę. Cerę należy myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Po myciu musimy sięgnąć po tonik. Odświeży skórę, wyrówna jej pH i zmniejszy ujście gruczołów łojowych. Bardzo ważne jest to, że przy preparatach do pielęgnacji przy skórze trądzikowej nie może być alkoholu ani silnych związków działających antybakteryjnie. Na koniec zawsze nałóżmy na skórę krem nawilżający.

Systematyczne złuszczanie

W naszej kosmetyczce powinno być miejsce na delikatne preparaty złuszczające – peeling enzymatyczny. Powinien on zawierać enzymy ziołowe albo owocowe rozpuszczające martwy naskórek. Po taki peeling należy sięgać raz na tydzień. Nie możemy stosować peelingów mechanicznych, bo zmiany skórne mogłyby się szybko zaognić i rozprzestrzenić.

Zabiegi w salonie kosmetycznym

Uzupełnieniem domowej pielęgnacji mogą być zabiegi kosmetyczne, jakie proponują salony kosmetyczne. Dużym wsparciem będzie na przykład peeling kawitacyjny. W trakcie zabiegu wykorzystuje się emisję ultradźwięków. Chociaż działanie obejmuje również głębiej położone komórki skóry, to skóra nie będzie podrażniona.

Ochrona przed słońcem

Dawniej mówiło się, by wystawić skórę na słońce, teraz wiadomo, że opalanie szkodzi każdej skórze. Ponadto w przypadku skóry trądzikowej mamy do czynienia z większą pracą gruczołów łojowych. Pod wpływem słońca skóra się przesusza i chce się jakoś nawilżyć, a za to odpowiada łój i koło się zamyka. Bardzo ważne są kremy z filtrem UV. Kiedy jest mocniejsze słońce, pamiętajmy, by używać kremu z filtrem przynajmniej 30.

Odpowiednia dieta

Na temat wpływu odżywiania na powstawianie zmian trądzikowych powstało wiele mitów. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odżywianie ma duży wpływ na kondycję naszej cery. Dbając o zbilansowaną dietę, wspieramy walkę z trądzikiem od środka. Jeśli chodzi o skórę, to w jadłospisie powinno być przede wszystkim dużo witaminy A. Do tego istotna jest witamina B2, B6, B12 i PP. Oprócz tego należy zadbać o dużą ilość witaminy D, a także cynku, jodu i bromu. Jeśli w naszej diecie będą odpowiednie ilości wszystkich wymienionych związków, to możemy przyczynić się do regulacji łuszczenia naskórka, zmniejszyć wydzielanie łoju i przyspieszyć leczenie zmian skórnych. W przypadku gdy obserwujemy nasilenie problemów po niektórych produktach spożywczych jak czekolada, postarajmy się je wyeliminować.