Suchy szampon – czy warto z niego korzystać?

Od pewnego czasu w drogeriach można znaleźć suchy szampon. Jest kosmetykiem, który mamy jedynie nałożyć na włosy, a znajdujące się w nim składniki aktywne usuną sebum i brud bez spłukiwania. Czy taki kosmetyk jest skuteczny i czy warto w niego zainwestować?

Idea jest prosta – aplikujemy preparat na suche włosy, a po kilku minutach włosy powinny być odświeżone i pachnące. Następnie włosy wystarczy rozczesać i gotowe. Suchy szampon jest dla każdego rodzaju włosów, ma nie wywoływać alergii i nie przesuszać włosów. Produkty tego typu kupimy już za kilkanaście złotych, a do tego są bardzo wydajne. Gdzie jest haczyk?

Co znajduje się w składzie suchych szamponów?

Podstawowym składnikiem każdego suchego szamponu jest proszek, który ma za zadanie pochłaniać sebum. W jego składzie najczęściej jest skrobia ziemniaczana lub talk. To dzięki absorpcji sebum nasza fryzura ponownie nabiera objętości i wygląda świeżo. Jednak poza proszkiem jest szereg innych składników, które na przykład mają zapobiegać elektryzowaniu się włosów albo niwelować nieprzyjemne zapachy. Kiedy będziemy analizować etykietę, możemy znaleźć m.in. alkohol w roli konserwantu, działający antystatycznie chlorek dimetylodioktadecyloamonu, blokujący gruczoły potowe aluminium i związki zapachowe.

Kiedy sięgnąć po suchy szampon?

Suchy szampon jest świetną propozycją wtedy, kiedy nasze włosy nie są zbyt świeże, a się spieszymy i nie możemy ich umyć albo nie ma ku temu warunków, bo na przykład nie mamy dostępu do wody. Jest to zatem dobra propozycja przed imprezą, na biwaku, kiedy w naszym domu jest awaria i w kranie nie ma wody. Bezpośrednio po aplikacji suchego szamponu na włosach będzie proszek, ale wystarczy chwilę poczekać, a szampon zacznie działać. Ponieważ włosy będą po takim kosmetyku nieco sztywniejsze, łatwiej będzie ułożyć fryzury wymagające spinek i wsuwek. Patrząc na to wszystko, można odnieść wrażenie, że suchy szampon wiąże się z samymi zaletami. Jednak jeśli będziemy go używać za często, to może nam zaszkodzić. Najlepiej kiedy w ten sam dzień, gdy użyliśmy suchego szampon, umyjemy włosy w zwykły sposób.

Konsekwencje nadmiernego stosowania

Jeżeli będziemy używać go tylko w sytuacjach awaryjnych, jest to jak najbardziej opcja warta uwagi. Jednak w przypadku, kiedy zamierzamy sięgać po niego niemal codziennie, to kondycja naszych włosów się pogorszy. Możemy wtedy zauważyć takie konsekwencje jak przesuszona skóra głowy, łupież, podrażnienie i zwiększone wypadanie włosów. Poza tym każdy rodzaj włosów wymaga innego traktowania i pielęgnacji w postaci masek i odżywek. Zatem suchy szampon tak, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z niego rozsądnie.

W przypadku kiedy już nieco przesadziliśmy z suchym szamponem i naszym włosom przydałaby się intensywna regeneracja, zamiast testować drogeryjne kosmetyki, udajmy się do fryzjera i zapiszmy na przykład na regenerację Olaplex, regenerację Kevin Murphy lub rytuał Kerastase, które przywrócą im dawny blask i zdrowie.