Szczotka do włosów – jak wybrać tę najlepszą?

Na kondycję włosów wpływa szereg czynników. Liczy się to, jakie wykonujemy zabiegi, jakich używamy kosmetyków do pielęgnacji i jak często myjemy włosy. Co ciekawe, duży wpływ ma także szczotka do włosów.

Idąc do sklepu, znajdujemy przeróżne szczotki do włosów. Różnią się one pod względem wyglądu, wielkości i materiałów wykonania. Każdy producent oczywiście zachwala swój produkt i rzeczywiście większość szczotek jest wartych uwagi, ale nie są dla każdego. To, który model powinniśmy wybrać, zależy od naszych włosów. Jeżeli wybierzemy źle, to szczota może podrażniać skórę głowy albo sprzyjać wypadaniu włosów. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Przyjrzyjmy się więc temu, jak wybrać mądrze.

Szczotka do włosów cienkich

Jeśli naszym problemem są cienkie włosy, to zdecydujmy się na szczotkę z naturalnym włosiem dzika. Bardzo delikatnie rozczesuje kosmyki i nie będzie naruszać struktury włosów. W przeciwieństwie do wielu innych szczotek nie będzie żadnego uczucia szarpania. Gęsto ułożone kępki włosia nie tylko dobrze rozczesują, ale też bardzo łatwo można pozbyć się z włosów kurzu i zanieczyszczeń. Istotne jest to, że taka szczota natłuszcza włosy, więc nie jest odpowiednia dla osób mających włosy przetłuszczające.

Szczotka do włosów z tendencją do nadmiernego wypadania

Powszechnym problemem jest wypadanie włosów. Kiedy takie włosy się czesze, trzeba robić to bardzo ostrożnie. Jeżeli jesteśmy posiadaczami właśnie takich włosów, to wybierajmy szczotki klasyczne, które mają ząbki z tradycyjnymi kuleczkami na końcach. Będą one delikatnie masować głowę, a tym samym sprzyjają wzrostowi włosów. Ponadto rozczesywanie nie będzie bolesne, z czym byśmy się spotkali podczas czesania grzebieniem.

Szczotki do długich włosów

Długie włosy najczęściej są ciężkie, przez co tracą objętość i trudno się je modeluje. Z pomocą przyjdą ceramiczne szczotki w okrągłym kształcie do modelowania. Pomogą rozczesać włosy, ułożyć i zwiększyć ich objętość. Najlepszą propozycją są modele z ceramiczną powłoką zapobiegającą elektryzowaniu.

Szczotki do kręconych włosów

Mając kręcone włosy, doskonale wiemy, że ich czesanie i pielęgnacja do najprostszych nie należą. W ich przypadku pomocą w rozczesywaniu będą szczotki bambusowe albo drewniane, których ząbki są dość szeroko rozstawione. Włosy kręcone mniej się na nich plączą, więc rozczesywanie jest prostsze niż przy zwykłych szczotkach.

O każdą szczotkę trzeba dbać

Część osób czyści swoje szczotki jedynie z włosów, które się na niej gromadzą. To duży błąd. Na szczotce zbierają się wszystkie zanieczyszczenia, jakie podczas czesania były na włosach. Są na niej resztki kosmetyków, martwy naskórek, kurz, łój i wiele innych. Czesanie taką szczotką nie jest zbyt higieniczne, a kiedy nią czeszemy włosy, to z powrotem wszystkie te zanieczyszczenia na nich lądują. Dlatego też trzeba myć szczotkę co najmniej raz w tygodniu. I nie chodzi tylko o opłukanie, ale umycie szamponem i spryskanie środkiem dezynfekującym. W przypadku szczotek drewnianych warto w nie wetrzeć kropelkę olejku.