Za co odpowiada kofeina w kosmetykach?

Kawę najczęściej kojarzymy z aromatycznym parującym napojem. Jednak właściwości znajdującej się w niej kofeiny skłaniają producentów kosmetyków do włączenia jej w skład swoich produktów. Co nam daje kofeina w kosmetykach?

Jeśli zaczniemy dokładnie przyglądać się składom kosmetyków w drogerii, to szybko okaże się, że kofeinę stosuje się bardzo powszechnie. Jest obecna w peelingach, kremach do twarzy, maseczkach przeciwzmarszczkowych, czy odżywkach do włosów. Część z nich ma przyjemny kawowy zapach. W czym tkwi fenomen kofeiny i kiedy warto po nią sięgać?

O kofeinie słów kilka

Kofeina to alkaloid znajdujący się w kilkudziesięciu roślinach. Poza ziarnami kawy zawierają ja m.in. liście ostrokrzewu paragwajskiego Mate i krzewu herbacianego, a także zarodniki nasion koli czy nasiona kakao. Można ją również pozyskać syntetycznie. W czystej postaci jest białym albo krystalicznym proszkiem. Spożywana w formie napoju działa na nas pobudzająco. Jednak warto także pokusić się o zawierające ją kosmetyki, a przez ich efekty z pewnością szybko je pokochamy!

Kofeina w kosmetykach na odchudzanie

Przede wszystkim kofeina rewelacyjnie przyspiesza lipolizę, czyli rozkład tkanki tłuszczowej. Jednocześnie spowalnia proces lipogenezy, czyli tworzenia się tkanki tłuszczowej. Właśnie z tego powodu często jest podstawowym składnikiem kosmetyków wyszczuplających i do walki z cellulitem. Stosując peeling kawowy regularnie, możemy przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej i poprawić efekty zabiegów kosmetycznych, jak endermologia. Warto wspomnieć, że kofeina w kosmetykach sprzyja lepszemu krążeniu, a tym samym peelingując ciało nie tylko pozbywamy się niechcianego cellulitu, ale ujędrniamy i wygładzamy skórę.

Kofeina do pielęgnacji twarzy

Kofeina jest świetnym antyoksydantem, a tym samym może nam pomóc w opóźnieniu procesów starzenia skóry. Z tego względu nie raz możemy ją znaleźć w kremach do twarzy lub pod oczy. Antyoksydanty chronią nas przed działaniem promieni UV, więc jesteśmy mniej narażeni na fotostarzenie skóry. Według naukowców kremy zawierające kofeinę niwelują ryzyko występowania raka skóry.

Jeżeli notorycznie mamy sińce pod oczami lub nasze oczy są popuchnięte, sięgnijmy po kosmetyki pod oczy z kofeiną. Poprawiają krążenie i ujędrniają, a przy tym kofeina drenuje wodę z komórek, przez co oczy wyglądają świeżo, a opuchlizna szybko znika. Oprócz tego kofeina wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza jej suchość.

Kofeina w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Z dobrodziejstw kofeiny korzystają także producenci kosmetyków do włosów. Jeśli naszym problemem są nadmiernie wypadające włosy, to preparaty z kofeiną na pewno nam pomogą. Wpływają na cebulki włosów i szybszy wzrost, ponadto kofeina bierze udział w przemianie testosteronu, który odpowiada za łysienie u mężczyzn.

W przypadku włosów kawa nie tylko będzie wsparciem przy wypadaniu włosów, ale też przy ogólnej poprawie ich kondycji. Jeśli będziemy regularnie stosować odżywki z kawą, szybko zauważymy, że włosy będą gładkie i pełne blasku.