Co robić, aby zachować jędrność skóry
Na utratę jędrności skóry może mieć wpływ wiele różnych czynników. Niektóre osoby szybciej zaczynają się zmagać z tym problemem, inne – później. Niemniej każdego z nas to w końcu spotka.
Można próbować opóźnić ten proces poprzez różne profilaktyczne działania, które składają się na prowadzenie zdrowego trybu życia. Jeśli jednak jest już za późno – możemy starać się odzyskać dawną jędrność poprzez różne zabiegi na skórę, taki jak masaż, endermologia, karboksyterapia czy mezoterapia.
Jakie są główne przyczyny utraty jędrności skóry?
Pomijając sprawy oczywiste, czyli naturalne starzenie się skóry wraz z wiekiem oraz niezdrowy tryb życia, na który składa się między innymi dieta, niedostateczne picie wody i aktywności fizyczna, na utratę jędrności mają wpływ także:
– nadmierna narażanie skóry na promieniowanie UV oraz niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych (w tym opalanie się na solarium);
– palenie papierosów i nadużywanie innego rodzaju szkodliwych substancji;
– nieodpowiednia pielęgnacja skóry (na przykład stosowanie środków oczyszczających o nieodpowiednim pH, z substancjami drażniącymi, alergizującymi, a także niewystarczające nawilżanie skóry i niedbanie o zapewnianie jej warstwy ochronnej);
– częste wahania wagi, które sprawiają, że skóra musi często się rozciągać i obkurczać (spowodowane na przykład stresem, częstymi zmianami diety czy ciążą).
Podstawowe zasady właściwiej pielęgnacji skóry
Za podstawy właściwiej pielęgnacji skóry uznaje się oczyszczanie oraz odżywianie. Oczyszczać skórę powinno się delikatnie – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o skórze twarzy, czy ciała. Narażanie skóry na nieustanne działania drażniących substancji zawsze negatywnie na nią wpłynie. Najlepszym przykładem mogą być tutaj, chociażby dłonie, które wciąż i wciąż narażone są na działanie przeróżnych środków chemicznych – czy to w płynach do mycia naczyń, czy na nieustanne oczyszczanie ich mydłem.
Warto zwrócić uwagę na pH kosmetyku, jakiego używamy do mycia. Powinno być ono zgodne z naszym naturalnym pH, a detergenty nie powinny naruszać naszej naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Wybierajmy więc delikatne produkty do oczyszczania skóry. W celu bardziej dogłębnego oczyszczania natomiast powinniśmy stosować nie częściej niż raz w tygodniu peelingi do ciała – najlepiej połączone z masażem.
Drugą sprawą jest odżywianie skóry. Balsamy czy kremy do ciała powinny być bogate w witaminy, dogłębnie nawilżać naszą skórę (na przykład poprzez obecność kwasu hialuronowego) oraz zapewniać jej ochronę.
Zabiegi kosmetyczne na ciało poprawiające jędrność – endermologia
Endermologia jest jednym spośród wielu różnych zabiegów kosmetycznych na ciało, które między innymi poprawiają jędrność skóry. Endermologia to inaczej lipomasaż podciśnieniowy. Jest zabiegiem polegającym na przesuwaniu po naszym ciele specjalnego urządzenia, które działa ciśnieniem na naszą skórę, ugniatając ją pomiędzy rolkami. Endermologia głównie stosowana jest w celu wyeliminowania cellulitu. Przyczynia się także do lepszego samopoczucia, wyładowuje uczucia napięcia oraz stres, a także pomaga wydalać toksyny z organizmu.