Jakie są najlepsze zabiegi na rozstępy?

Rozstępami nazywa się podłużne blizny na skórze powstałe wskutek zerwania włókien kolagenu i elastyny. Do zerwania włókien dochodzi z kolei w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry, najczęściej w krótkim okresie. Narażone na powstawanie rozstępów są przede wszystkim kobiety w ciąży, nastolatki w wieku dojrzewania oraz osoby zmagające się z nadwagą.

 

Najczęściej występują one na obszarze brzuch-uda-pośladki, a także na kobiecych piersiach. Rozstępy to nie tylko domena kobiet, choć nie da się ukryć, że bardziej zwracają na nie uwagę. Blizn po rozstępach nie da się całkowicie usunąć, ale zabiegi na rozstępy mogą pomóc zmniejszyć ich widoczność.

Jeśli szukamy informacji na temat tego, jak pozbyć się rozstępów, to z pewnością już jakieś mamy. Jednak warto wiedzieć na przyszłość, jak nie doprowadzić do powstania kolejnych.

 

Przede wszystkim powstawanie rozstępów należy do uwarunkowań genetycznych. To oznacza tylko jednak, że mamy do tego predyspozycje — mimo wszystko odpowiednio zadbana skóra nie powinna pęknąć. W dobrej kondycji naszą skórę utrzymają kremy lub olejki przeciw rozstępom, najlepiej wmasowywane podczas aplikacji. Masaż jest bardzo ważnym elementem dbania o skórę — dzięki niemu poprawia się ukrwienie. To z kolei przekłada się na szybsze zachodzenie w skórze naturalnych procesów, takich jak regeneracja, a także na lepsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

 

Jeśli pomimo naszych starań i tak pojawią się rozstępy, ważne jest błyskawiczne działanie. To jeszcze nie koniec! Dopóki rozstępy mają żywy kolor – fioletowy lub czerwony – dopóty są one świeże. To oznacza, że możemy jeszcze wpłynąć na sposób ich gojenia. Pozostawione same sobie z pewnością zamienią się w widoczne, nieestetyczne blizny. Zaopatrzmy się więc w specjalne specyfiki na świeże rozstępy, które dostępne są w drogeriach i aptekach. Możemy też zadziałać naprawdę radykalnie — w tej fazie zabiegi na rozstępy dają najlepsze rezultaty!

Z reguły na zabiegi na rozstępy w salonach kosmetycznych decydują się osoby z zagojonymi już bliznami. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, ze żaden zabieg nie sprawi, że blizny po rozstępach znikną całkowicie. W wyniku zabiegu staną się one mniej widoczne. Bywa, że stają się niemal niewidoczne, ale nikt nie może zagwarantować ostatecznego efektu zabiegu. Zbyt dużo zależy od predyspozycji naszego własnego ciała. Co to oznacza?

 

Zabiegi na rozstępy polegają na pobudzaniu naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze za pomocą różnych metod. Można więc powiedzieć, że blizny dostają drugą szansę, aby się zagoić. Zabiegi najlepiej powtarzać. Wtedy skóra będzie mogła odtworzyć się wielokrotnie i w ten sposób blizny zaczną powoli zanikać. Zabiegi laserowe na rozstępy są uważane za najskuteczniejsze, jednak większość osób się na nie nie decyduje. Przede wszystkim dlatego, że zabieg laserem jest bolesny i drogi, a trzeba wykonać ich kilka.

To dosyć nietypowa metoda, która zaczerpnięta została z klasycznej medycyny. Poprzez wstrzykiwanie medycznego dwutlenku węgla pod skórę leczyło się pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. W gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się karboksyterapię między innymi po to, aby zniwelować widoczność blizn na ciele. W zależności od wielkości obszaru objętego bliznami cena może się różnić, jednak z reguły nie przekracza 300 złotych.

Zabieg ten polega na tworzeniu w skórze mininakłuć za pomocą mikroigieł. Malutkie uszkodzenia stymulują skórę do regeneracji, czyli zwiększenia produkcji elastyny i kolagenu. Po nakłuciu wprowadza się także do skóry substancje odżywcze. Po takim zabiegu skóra staje się zaczerwieniona, a nawet może pojawić się obrzęk. To normalna reakcja skóry na tego typu uszkodzenie. Zabieg mezoterapii igłowej na rozstępy z reguły kosztuje do 350 złotych.