Depilacja pastą cukrową – najlepszy sposób depilacji?

Większość kobiet depiluje się w zaciszu własnego domu. Najczęściej maszynką do golenia, chcąc oszczędzić sobie czasu, pieniędzy i… bólu. Co odważniejsze używają domowych depilatorów lub depilują się za pomocą wosku. Metody te nie są całkowicie bezbolesne, jak w przypadku maszynek, ale za to z ich pomocą nie trzeba depilować się codziennie.

 

Depilator wyrywa włoski razem z cebulkami, więc czynność tę wystarczy powtarzać co 3-4 tygodnie. Czy jest jednak równie skuteczny, ale mniej bolesny sposób depilacji? Tak! To depilacja pastą cukrową.

To naturalna metoda stosowana od wieków na wschodzie. Zaczyna być coraz popularniejsza w naszej części świata – nie bez powodu. Jest idealna dla osób z problemami dermatologicznym, takimi jak rzekome zapalenie mieszków włosowych, pękające naczynka krwionośne czy alergie, a także dla osób ogółem nadwrażliwych na ból.

Pasta cukrowa a depilacja woskiem

Depilacja pastą cukrową różni się od depilacji woskiem, choć na pierwszy rzut oka obie metody mogą wydawać się identyczne. Należy posmarować wybraną cześć ciała (np. nogi) produktem, a następnie „zrywać” paski wraz z włoskami za pomocą pasków do depilacji. Najważniejszą różnicą między tymi metodami jest fakt, że pasta cukrowa nie przykleja się do skóry tak jak wosk, a jedynie okleja włoski. To właśnie sprawia, że zabieg pastą cukrową jest mniej bolesny. Ta właściwość pasty sprawia również, że po skończonym zabiegu nie ma żadnych podrażnień.

Pasta cukrowa a kremy do depilacji

Pasta cukrowa ma również sporą przewagę nad kremami do depilacji oferowanymi w drogeriach. Przede wszystkim pasta cukrowa jest naturalna i bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek podrażnienia. Natomiast kremy do depilacji są naszpikowane substancjami chemicznymi, które łatwo uczulają. Wiele osób z tego powodu nie może z nich korzystać. Poza tym bądźmy szczere, pachną one okropnie. Za to zapach pasty cukrowej na pewno nas nie odrzuci, co jest może mało ważne w ogólnym rozrachunku, ale za to stanowi pewien przyjemny bonus.

Maszynka czy pasta cukrowa?

Depilacja pastą cukrową przeważa również nad najpopularniejszą formą depilacji — goleniem włosków maszynką. Stosowanie pasty cukrowej jest mniej bolesne od innych metod, jednak wyrywanie włosków zawsze wiąże się z jakimś dyskomfortem. Jednak dyskomfort ten trzeba przeżywać jedynie raz na kilka tygodni, a nie codziennie. Zdarza się też, że maszynki podrażniają skórę i wywołują alergie, a włoski zaczynają wrastać. Przy paście cukrowej takie problemy nie istnieją.

W domu czy u kosmetyczki?

Przygotowywanie pasty cukrowej może być nieco uciążliwe. Choć wystarczy do zrobienia takiej pasty tylko woda, cukier i sok z cytryny, na przygotowanie przeznacza się sporo czasu. Należy zmieszać składniki w odpowiedni sposób, potem gotować parędziesiąt minut, co jakiś czas mieszając. Dalsze kroki różnią się w zależności od tego, czy chcemy robić sobie depilację na ciepło, czy na zimno.

W trakcie zabiegu może dojść do „komplikacji” – na przykład, jeśli będziemy zbyt wolno działać, pasta może stwardnieć i trzeba będzie ją ponownie podgrzać. Depilacja pastą cukrową wymaga także wcześniejszych zakupów — trzeba zaopatrzyć się w specjalne plastry do depilacji, talk i (opcjonalnie) szpatułkę do nakładania.

 

Jeśli nie mamy cierpliwości do tego typu rzeczy, możemy skorzystać z pomocy kosmetyczki. Nie trzeba będzie wtedy przeznaczać czasu na zrobienie pasty ani zawracać sobie głowy dodatkowymi naczyniami w zlewie. Pastę nie tak łatwo też usunąć z każdej powierzchni, szczególnie jeśli stwardnieje. U kosmetyczki nie będziemy musiały się tym martwić. Poza tym doświadczona osoba przeprowadzi z pewnością zabieg o wiele szybciej i efektywniej.