Baza pod makijaż – czy jest potrzebna, jakie są jej rodzaje?

Są kosmetyki do makijażu, których używa każda kobieta. A są i takie, o których się zapomina lub uważa, że są niepotrzebne. Jednym z nich jest baza pod makijaż. Po co się ją nakłada i czy powinna być używana podczas każdego robienia makijażu?

Baza pod makijaż jest jednym z kosmetyków, o których mówi się, że są do zadań specjalnych. Jej podstawowym zadaniem jest to, by makijaż był trwalszy. Dzięki bazie kosmetyki takie jak podkład nie mają kontaktu ze skórą. Czy musimy nakładać bazę zawsze? Jeżeli zależy nam na tym, byśmy dłużej wyglądały olśniewająco, to warto. W przypadku, kiedy szykujemy się na imprezę lub ważniejsze wyjście, baza jest wręcz obowiązkowa. Jeżeli użyjemy dobrej bazy, to nasz makijaż może wytrzymać nawet 12 godzin dłużej, niż wtedy, kiedy podkład byłby nałożony bez bazy.

Baza pod makijaż nie zawsze taka sama

Wiemy już, że baza powinna w naszej kosmetyczce być. Jednak to dopiero połowa sukcesu. Musimy jeszcze wybrać odpowiedni kosmetyk, a wybór jest spory. Bazy pod makijaż dzieli się na kilka podstawowych kategorii. Najczęściej do kupienia są bazy silikonowe. Są one wytrzymałe, a na skórze powstaje nieprzepuszczalna warstwa. Ich wadą jest to, że mogą zatykać pory i sprzyjają namnażaniu się bakterii. Nie zmyjemy ich wodą. Podkład powinien być lekki i wodny, przeznaczony do skóry suchej i dojrzałej.

Drugim typem są bazy olejowe. Są zbliżone pod względem działania do baz silikonowych, a podkład dobrze przylega. W roli bazy może być olej lniany, różany albo z pestek malin. Tutaj także stosuje się podkłady lekkie, ale dobre będą również suche podkłady mineralne. Zaleca się je przy cerze suchej i tłustej.

Oprócz tego dostępne są bazy pod makijaż glicerynowe, które są dobre, jeśli używamy podkładów na wodzie. Nie wolno jednak stosować podkładów mineralnych. W sprzedaży są też żelowe bazy, które nie tworzą filtrów, wygładzają skórę i ją nawilżają. Możemy ich używać przy podkładach mineralnych i trwałych. Możemy znaleźć również bazy pod makijaż z krzemionką i zastygające.

Jak stosować bazę pod makijaż?

Zanim sięgniemy po bazę, musimy dokładnie oczyścić skórę i nałożyć na nią krem nawilżający. Następnie nakładamy niewielką ilość bazy. Nie możemy jej czuć na twarzy. Nie nakładajmy większej ilości niż ziarenko grochu, bo podkład źle się wchłonie, a efektywność będzie mniejsza.

Makijaż na specjalną okazję

Jeśli dobrze dobierzemy bazę pod makijaż, to skutecznie będzie eliminować przebarwienia, niedoskonałości, pory, a nawet delikatniejsze zmarszczki. Poza podstawowymi wymienionymi typami kosmetyków jest szereg baz rozświetlających i koloryzujących, dzięki którym można sprawić, że będziemy wyglądać wyjątkowo pięknie. Jednak kiedy dopiero zaczynamy stosować bazę i nie wiemy, jak ją dobrać, zdajmy się na specjalistów. Jeżeli czeka nas ważne wyjście, jak wesele, czy bal, nie róbmy makijażu same. Zapiszmy się na makijaż wieczorowy w salonie. Nie tylko będziemy wyglądać fenomenalnie, ale możemy podpytać stylistę o to, jakie kosmetyki sprawdzą się przy naszej skórze. Zyskamy pewność, że baza pod makijaż będzie perfekcyjnie dobrana.