Co niszczy włosy – 5 nawyków, które osłabiają kondycję włosa
Mocne, lśniące i zdrowe włosy są prawdziwą ozdobą. Niestety złe nawyki pielęgnacyjne bądź pogoda mogą osłabiać cebulki. W efekcie włosy stają się matowe i kruche. Co niszczy włosy i jak temu zapobiegać?
W zależności od tego, co wpływa na osłabienie struktury włosa, można mówić o uszkodzeniach mechanicznych, chemicznych i fizycznych. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Być może wystarczy wyeliminować lub zmienić kilka codziennych nawyków, by włosy odzyskały blask. Co niszczy włosy?
1. Warunki atmosferyczne
Słońce, wiatr, wysoka i niska temperatura przesuszają i naruszają warstwę ochronną. Równie szkodliwa jest sól morska i chlor, z jakimi nasze włosy mają kontakt latem. Aby zapobiegać uszkodzeniom, należy nosić nakrycie głowy i latem i zimą. Poza tym bezpośrednio po umyciu warto wcierać oleje, które ochronią i odżywią włosy.
2. To, co niszczy włosy, to stylizacja na gorąco
Korzystanie z suszarki do włosów, lokówki albo prostownicy działa wyjątkowo destrukcyjnie na włosy. Woda odparowuje, w efekcie uszkodzona jest struktura białkowa. Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu zabiegów, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Kiedy już się takowy decydujemy, to należy ustawiać urządzenie na niską temperaturę i sięgnąć po specjalne kosmetyki do stylizacji na gorąco, aby włos ochronić. Jeżeli z prostownicy korzystamy często, znacznie lepszą propozycją jest keratynowe prostowanie włosów. Nie tylko sprawi, że włosy będą jedwabiście gładkie, ale je wzmocni i odżywi.
3. Złe postępowanie z mokrymi włosami
Chodzi tutaj o takie czynności jak przecieranie ręcznikiem, rozczesywanie i szarpanie włosów. Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Takie działania mogą przyczynić się do rozchylania łusek, a tym samym do rozdwajania końcówek i zwiększonej łamliwości. Wystarczy, że je zawiniemy ręcznikiem i będziemy czesać delikatniej.
4. Koloryzacja i ondulacja
Tego typu zabiegi fryzjerskie zawsze w jakimś stopniu mogą zaszkodzić włosom. Przede wszystkim należałoby zrezygnować z samodzielnej koloryzacji. Kosmetyki, z jakich korzysta się w salonie fryzjerskim, są znacznie lepszej jakości i nie będą tak szkodliwe jak te drogeryjne. Bardziej niż koloryzacja i rozjaśnianie szkodliwa jest trwała ondulacja, która może doprowadzić do rozchylania łusek, a tym samym do utraty wody.
5. Nieprawidłowa codzienna pielęgnacja
Włosom można zaszkodzić przez niestosowanie żadnych dodatkowych kosmetyków, ich nieodpowiedni dobór lub nadmiar. Wśród kosmetyków do włosów najbardziej poleca się odżywki, oleje i maski. Powinno się je stosować regularnie. Jednak nie zawsze produkt o najbogatszym składzie jest tym najlepszym. Jeśli na włosy nałoży się preparat z mnóstwem związków, a włosy są słabe, to będą się przetłuszczać, albo niszczyć. Nie można też zapominać o tym, że włosy lepiej rosną i są mocniejsze, kiedy się regularnie przycina końcówki. Już przy samym myciu włosów można popełnić błędy. Włosów nie należy myć za często ani za rzadko. Tak samo woda nie może być za zimna ani za gorąca.