Dlaczego jest tyle rodzajów grzebieni i jak wybrać właściwy?

Może nas szczerze zadziwić, jak wielki wybór grzebieni jest na rynku. Większość osób nie zwraca uwagi na specyfikacje grzebieni, kupują pierwszy lepszy i czeszą się nim latami.

Strzyżenie męskie często jest traktowane przez mężczyzn grzebieniem. Można jednak dokonać świadomego wyboru, aby mieć maksymalną korzyść z używanego przez nas grzebienia. Na co zwracać uwagę?

Szczotka czy grzebień?

Wybór akcesorium do czesania włosów zależy od rodzaju naszych włosów, ich długości, a także osobistych preferencji. Grzebień będzie nadawał się raczej do krótkich lub szczególnie cienkich włosów. Strzyżenie męskie często wymaga używania właśnie grzebienia. Choć odpowiednie rozstawienie ząbków w grzebieniu sprawia, że nadaje się także do włosów kręconych. Dzięki grzebieniowi nie zniszczymy pięknych loków tak jak za pomocą szczotki. W większości przypadków jednak poleca się używanie szczotki przy codziennym dbaniu o włosy.

Z jakiego materiału wybrać grzebień?

Zdecydowanie najbardziej ceniony jest grzebień drewniany. Jest trwały, nie elektryzuje włosów, nie doprowadza do ich łamania, jednak może być podatny na działania różnych chemikaliów, które znajdziemy w produktach kosmetycznych do stylizacji włosów.

Grzebień należy co jakiś czas myć ciepłą wodą i mydłem, w przypadku drewna powinno się zwracać szczególną uwagę na jego osuszanie, aby nie pękł. Konieczne jest też smarowanie go naturalnym olejkiem po każdym myciu. Jeśli martwimy się wpływem wilgoci na drewno, możemy zainwestować w grzebień wykonany z bambusa. Ten materiał jest wyjątkowo odporny na działania temperatury oraz wilgoci, jednocześnie pozostając naturalnym.

Oprócz tego mamy jeszcze grzebienie z tworzyw sztucznych, w tym z plastiku, a także kauczukowe oraz stalowe. Plastikowe cieszą się najniższymi cenami, dlatego są bardzo popularne, jednak niska cena oznacza też niższą jakość. Jeśli już kupujemy plastikowe grzebienie, starajmy się wybrać te z górnej półki cenowej, aby po paru dniach nie zobaczyć już pierwszych wyłamanych ząbków. Natomiast grzebienie stalowe są najczęściej widziane w zakładach fryzjerskich ze względu na swoją niezwykłą trwałość. Przy ich pomocy dobywa się na przykład strzyżenie męskie.

Rozstawienie ząbków

Przede wszystkim zawsze warto wybierać grzebienie, których ząbki są zaokrąglone na końcach. To ochroni naszą skórę głowy przed ewentualnymi zadrapaniami, a także sprawi, że ząbki będą się mniej wyłamywać i mniej szarpać włosy. Krótkie strzyżenie męskie wymaga wąskiego rozstawienia zębów, natomiast im dłuższe włosy, tym szersze powinno ono być. Ta sama zasada dotyczy grubości włosa – im grubszy jest, tym szerzej powinny być rozstawione ząbki. Wąskie rozstawienie sprawdza się także przy tapirowaniu włosów. Natomiast szersze jest idealne do rozczesywania włosów mokrych.

Kształt grzebienia

Kształt grzebienia nie ma większego znaczenia dla rozczesywania włosów. Możemy więc wybrać po prostu taki, jaki jest dla nas najporęczniejszy. To samo dotyczy rączki – możemy wybrać bez lub z.