Jak prawidłowo myć włosy?

Zdawać by się mogło, że w myciu włosów nie ma żadnej filozofii. Przecież każdy z nas to robi od małego. Ale czy na pewno? Otóż nie do końca. Michał Anioł miał kiedyś powiedzieć, że „nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość”. I właśnie takimi detalami chcemy się z Tobą podzielić. Sprawdź jak prawidłowo myć włosy, by były takie o jakich marzysz.

Rozczesanie włosów przed umyciem

Jedną rzecz musisz zrobić jeszcze przed myciem, a mianowicie rozczesać włosy. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz odpływ w brodziku lub wannie (włosy, które i tak mają wypaść zostaną na szczotce), ale przede wszystkim unikniesz splątania końcówek. Czynność ta jest również pomocna w późniejszej aplikacji odżywki.

W jakiej pozycji myć głowę?

Można żartobliwie powiedzieć, że ludzi dzieli się na tych, którzy myją włosy na stojąco i na tych, którzy głowę kierują do dołu. Która metoda jest właściwa? Dla osób mających problemy z dokładnym umyciem skóry głowy czy łojotokiem lepsza będzie druga z w/w pozycji. Dostęp do skóry jest ułatwiony, jej ukrwienie lepsze, a poza tym bardziej można skupić swoją uwagę na wykonywanej czynności. Metoda ta jest korzystniejsza również dla tych, którzy mają ogólnie problemy ze skórą. Spłukiwana maska w pozycji stojącej ścieka po rynnie pleców i może wywołać podrażnienie lub pojawienie się wyprysków.

Ile użyć szamponu?

Użyj szamponu tyle, ile zmieści się w zagłębieniu Twojej dłoni. Podziel tę ilość na pół. Rozłóż na wilgotnych dłoniach, delikatnie go spieniając i dopiero wówczas rozprowadź na mokrej głowie. Nie ma potrzeby używania większej ilości szamponu dla włosów do pasa, a mniejszej do włosów za ucho. Myjemy przecież skórę! Piana, która później spłynie po włosach je oczyści. Co ważne, nigdy nie lej szamponu bezpośrednio na głowę. Możesz nalać zbyt dużo i mieć wówczas problem z jego całkowitym spłukaniem.

Masaż

Gdy wracasz od fryzjera masz pięknie odbite włosy od nasady. Dlaczego? Fryzjer bardzo dokładnie myje głowę. Zwróć uwagę, że jej nie szoruje, a bardziej masuje. Nie skupia się tylko na środku, czubku głowy. Pamięta o miejscach za uszami i z tyłu głowy. Bierz z niego przykład! Masuj skórę głowy przez ok. 2 minuty, czyli tyle ile powinno trwać mycie zębów. Nie wcieraj zbyt mocno szamponu. Masaż ma zbawienny wpływ na siłę cebulek, czyli na ograniczenie wypadania włosów i na tempo ich wzrostu.

Stosowanie odżywki

Włosy umyte, wypłukane odpowiednią ilością wody, a więc kolej na odżywkę. Nałóż ją na długość włosa, a nie na skórę głowy. Zacznij od końcówek i stopniowo przesuwaj się wyżej. Możesz ją również wczesać i pozostaw na ok. 3-5 minut. Odżywka wzmacnia włosy, sprawia, że lepiej się rozczesują i układają. Podczas jej zmywania warto użyć dużej ilości wody, by włosy później nie wyglądały na tłuste.

Ustawienie prawidłowej temperatury wody

Ostatnim już punktem w naszym poradniku o tym, jak prawidłowo myć włosy jest ustalenie właściwej temperatura wody, którą spłukujesz głowę. Ani skrajnie gorąca, ani skrajnie zimna woda nie wpływa korzystanie zarówno na włosy, jak i na skórę. Może ją podrażnić, a jeśli masz problem z łojotokiem to go jeszcze bardziej nasilić. Wybierz zatem temperaturę ok. 38°C. Bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest termostatyczna bateria. Działa ona w ten sposób, że odcina gorącą wodę, gdy jej temperatura przekroczy żądaną wartość. Korzystając z niej masz pewność, że woda będzie idealna. Po całkowitym spłukaniu włosów można na sam koniec przez chwilę potraktować je zimną wodą. Zamknie ona łuski włosa, ale nie jest to super konieczne jeśli nie lubisz terapii szokowej.