Sposoby na zakola
Zakola to nie tylko problem ludzi po czterdziestce czy pięćdziesiątce. Coraz więcej osób młodych martwi się tym, że cofa im się linia włosów, a same włosy stają się rzadsze. Jedynym wówczas ratunkiem staje się ogolenie głowy. Jest jeszcze przeszczep włosów lub terapia komórkami macierzystymi, ale to niezwykle drogie zabiegi. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Ale czy wiesz, że część zakoli powstaje na skutek niewłaściwej pielęgnacji włosów? Jak zatem uniknąć ich wypadania? Jakich błędów nie popełniać? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi poniżej. Być może dzięki naszym wskazówkom będziesz cieszyć się jeszcze długie lata pięknymi włosami, a nie łysiną.
Co to są zakola?
Zakola to cofnięta linia włosów, szczególnie przy skroniach, która kształtem przypomina nieco literę M. Dotknąć mogą nie tylko pana Kowalskiego z warszawskiego Śródmieścia. Z problemem tym borykają się również sławni. Wśród nich można wymienić chociażby Davida Beckhama, Elona Muska czy Joe Cockera. Z naszego rodzimego podwórka niech za przykład posłuży Cezary Żak, Maciej Stuhr i Przemysław Saleta. Temat łysienia dotyczy ponad połowy mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia oraz 40% kobiet po siedemdziesiątce.
Dlaczego powstają?
Nie ma się co czarować – najczęstszą przyczyną ich występowania są uwarunkowania genetyczne. Jeśli Twój tato, jego bracia lub rodzic mieli zakola to z dużą dozą prawdopodobieństwa i one Ciebie dopadną. Mówimy tutaj o łysieniu androgenowym. O ile genów nie idzie oszukać o tyle można znacznie spowolnić proces wypadania włosów. O tym jak to zrobić będzie w dalszej części materiału. A gra jest przecież warta świeczki. Drugą przyczyną może być to, co dzieje się w środku naszego organizmu, czyli zła dieta, nadmierna ilość stresu, choroby. Włosy są odzwierciedleniem Twojego stanu zdrowia. Jeśli coś dzieje się z włosami warto poddać się badaniom. Na początek wystarczy zwykła morfologia. Trzecią przyczyną zakoli jest nieprawidłowa pielęgnacja włosów, o czym wspominaliśmy już na początku.
Czego nie robić, by uchronić się przed zakolami?
Przede wszystkim po umyciu włosów nie wycieraj ich zbyt mocno, intensywnie. Wilgotne włosy i ręcznik o chropowatej strukturze bardzo się nie lubią. Wytwarza się tarcie, które może zniszczyć włosy. Po drugie nie używaj zbyt gorącego powietrza. Owszem, ciepłe powietrze jest potrzebne zwłaszcza przy układaniu włosów, ale nie gorące. Poza tym zwróć uwagę, by suszarka była wyposażona w jonizację. Pamiętaj również o olejku chroniącym włosy przed wysoką temperaturą.
Co robić, by spowolnić wypadanie włosów?
Stosuj szampony wzmacniające, odżywki, maski. To produkty, które mają na celu poprawić kondycję włosów, sprawić, by były grubsze. Koniecznie przyglądaj się szczegółowo składom w/w produktów. Wybieraj najbardziej naturalne. Bardzo przydatne są również wcierki. Przyspieszają porost włosów, a jednocześnie dbają o skórę głowy. Stosuj je w miejscu, w którym mogą pojawić się zakola. Nałóż preparat najpierw na dłonie, a dopiero wówczas na skórę głowy. Psikanie na włosy jest nieefektywne. Ciekawym rozwiązanie jest również olejek arganowy. Stosowanie go 2-3 razy w tygodni już przyniesie odpowiednie efekty. I na koniec nie pozostaje nam nic innego jak polecić zdrowy tryb życia. Nie pal papierosów, nie pij zbyt dużo alkoholu, wprowadź wartościowe produkty do diety. Jedzenie kilka razy w tygodniu fast foodów czy bardzo tłustych potraw nie jest dobre ani dla Twoich włosów, ani dla zdrowia i sylwetki.