Równowaga PEH dla początkujących
Szukając porad na temat prawidłowej pielęgnacji włosów bardzo często można napotkać wzmiankę o tym, jak istotna jest równowaga PEH. Co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym skrótem? Jak ją utrzymać? Postaramy się w jak najprostszy sposób to wyjaśnić w dalszej części artykułu.
Na czym polega równowaga PEH?
By pojąć na czym polega równowaga PEH na samym początku należy rozszyfrować skrót. Powstał z połączenia pierwszych liter następujących grup składników: protein, emiolentów i humektantów. To one właśnie stanowią swego rodzaju klucz do lśniących i zdrowo wyglądających włosów. Ale uwaga, w ich stosowaniu nie wolno kierować się zasadą „im więcej – tym lepiej”. Należy dobierać je w odpowiednich proporcjach i odstępach czasowych, zachowywać między nimi ową równowagę.
Jak działają proteiny?
Każda z w/w grup składników ma spory wpływ na życie włosów oraz ich wygląd. Proteiny to nic innego jak białka, z których zbudowany jest włos. Jeśli zatem posiada on jakieś ubytki to ich głównym zadaniem jest je niejako załatać. Efekt nie jest bardzo trwały, dlatego co jakiś czas trzeba je na nowo dostarczyć. Na etykiecie kupowanych preparatów powinno się szukać m.in. elastyny, kolagenu, l-cysteiny czy argininy. Co ciekawe keratyna to też białko, dlatego poddając się zabiegowi keratynowego prostowania włosów stają się one takie błyszczące.
Jaką rolę pełnią humektanty?
Długotrwałe stosowanie samych protein niestety nie jest dobre dla włosów, gdyż bardzo je wysuszają. Niezbędne jest zatem dostarczenie odpowiedniego nawilżenia. Z pomocą przychodzą humektanty, do których należy chociażby gliceryna, sok z aloesu, mocznik, kwas hialuronowy, pantenol i miód. Z uwagi na to, że łatwo wiążą się z wodą to trzeba ostrożnie je stosować w przypadku dużej wilgotności i temperatury powietrza, by na głowie nie pojawił się puch. Z kolei upał i suche powietrze sprawiają, że humektanty wyciągają z włosów wodę i oddają ją do atmosfery. Wówczas na włosach pozostają same proteiny, które jak już wspomnieliśmy mogą zanadto wysuszyć włosy.
Do czego służą emolienty?
Znakomitym uzupełnieniem działania protein i humektantów są emolienty. Tworzą one barierę ochronną na włosach, dzięki której woda ani nie odparowuje, ani nie zostaje wchłonięta ze zbyt wilgotnego powietrza. W jaki sposób? Zamykają włosy z wszystkim tym, co dobre i tym samym chronią je przed zniszczeniem. Dzięki temu są gładkie i błyszczące. Ułatwiają również ich rozczesywanie. Do emolientów zalicza się m.in. olej lniany, masło shea, parafina, lanolina, wosk pszczeli i silikony.
Jak zachować równowagę PEH?
Trudność w zachowaniu równowagi PEH polega na tym, że nie istnieje żaden złoty środek czy też uniwersalny, skuteczny przepis. Każdy posiada bowiem inny rodzaj włosów, które są poddawane różnym czynnikom zewnętrznym i działaniom. Należy zatem skrupulatnie je obserwować i analizować ich stan oraz potrzeby. Pozwoli to utrzymać w codziennej pielęgnacji odpowiedni stosunek protein, emolientów i humektantów. Na bieżąco można korygować ilość dostarczanych składników. Trzeba znaleźć własny, indywidualny klucz działania. Najlepiej sporządzać notatki z każdego mycia, co danego dnia zostało użyte. Można je robić tradycyjnie, czyli na kartce papieru lub zapisywać w telefonie. Następnym razem wystarczy tylko jeden rzut oka, by dobrać odpowiednią kurację.